Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Korupcia, peniaze, obálka
Foto: ilustračné, Thinkstock

Úrad pre verejné obstarávanie zdokonaľuje boj proti korupcii, chce zamedziť podvodom

BRATISLAVA 28. júla (WebNoviny.sk) – Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) tvrdí, že systematicky pracuje na zdokonaľovaní opatrení v boji proti korupcii v zákazkách financovaných z verejných zdrojov.

Ako ďalej v tlačovej správe ÚVO, ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa ÚVO Jana Zvončeková, pripomína predseda úradu Miroslav Hlivák jednou z jeho priorít, ktoré si dal po vlaňajšom nástupe do funkcie je účinnejší boj proti korupcii vo verejnom obstarávaní.

Postúpenie prípadov na generálnu prokuratúru

Zasadil som ho do nového rámca opatrení, ktorý systematicky a súhrnne pokrýva boj proti nekalým praktikám v zákazkách financovaných z verejných zdrojov. Tento nový rámec opatrení vytýčil úrad na jar, keď podpísal novú systémovú spoluprácu s Generálnou prokuratúrou (GP) SR, Najvyšším kontrolným úradom (NKÚ) a Protimonopolným úradom (PMÚ),” cituje tlačová správa Hliváka.

Podľa ÚVO v rámci spomínanej novej spolupráce s GP, NKÚ a PMÚ už urobil úrad niekoľko krokov. „Za posledné mesiace sa úrad v niekoľkých prípadoch obrátil na generálnu prokuratúru. Príkladom je postúpenie prípadu mesta Holíč, kde úrad vlastným šetrením preukázal konflikt záujmov vo verejnom obstarávaní, za čo mestu uložil aj pokutu. Ďalší z príkladov sa týka siedmich obcí zo stredného Slovenska, ktorým úrad uložil pokuty za porušenie zákona o verejnom obstarávaní pri zadávaní zákaziek Stavebné práce – Modernizácia verejného osvetlenia. Keďže úrad mal podozrenie z nekalých praktík v daných zákazkách, v apríli v týchto konaniach podal trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru, podania zaslal aj na NKÚ a PMÚ. Generálna prokuratúra úrad informovala, že predmetné konanie postúpila na Národnú kriminálnu agentúru,” vysvetľuje v tlačovej správe Hlivák. O prípade v piatok 27. júla písal denník SME, v článku NAKA preveruje obce pri Bystrici za machinácie s eurofondmi zverejnenom na https://mybystrica.sme.sk/c/20880011/naka-preveruje-obce-pri-bystrici-za-machinacie-s-eurofondmi.html.

Spolupráca s medzinárodnými organizáciami

Zároveň ÚVO pripomína, že s príchodom nového vedenia úradu bola rovnako nastavená aj nová „koncepcia kontrolných zoznamov v rámci interného vyhodnocovacieho systému pri uskutočnení kontrol, a následnej detekcii možných vplyvov, indikujúcich možné podvodné konanie, či konflikt záujmov“. Úrad pravidelne zabezpečuje vzdelávanie zamestnancov o problematike boja proti korupcii a priebežne plní úlohy Strategického plánu boja proti korupcii v Slovenskej republike.

Úrad v tlačovej správe dodáva, že svoje protikorupčné opatrenia prezentoval na fóre nazvanom Od stratégie k činu: Zabezpečenie integrity a riadenia rizík spojených s podvodmi pri čerpaní fondov EÚ na Slovensku. To zorganizoval Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu v spolupráci s OECD 26. júla v Bratislave. Ako dodal Miroslav Hlivák, „úrad pod mojím vedením bude pokračovať v precizovaní opatrení, ktoré zamedzia podvodom a nekalým praktikám vo verejnom obstarávaní. A tieto naše poznatky a skúsenosti budeme aj naďalej s ostatnými štátnymi orgánmi, ale aj s medzinárodnými organizáciami ako OECD či OLAF, s ktorými sme nadviazali novú spoluprácu, zdieľať”.

K téme

OĽaNO poukazuje na správu OLAF-u a viní vládu, že poškodzuje záujmy Slovenska pri eurofondoch Stíhanie korupcie na Slovensku ostáva žalostné, k zmenám prispela aj kauza Kuciak

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne! Foto: Na celom Slovensku hrozí prízemný mráz, na hrebeňoch Tatier je už sneh Foto: Policajti nakupovali rastliny počas služby, vyjde ich to draho Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Stíhačka F-16 havarovala pri meste Pluvigner, pilot skončil na elektrickom vedení

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X