Uruguaj zdolal Kórejsku rep.,prvým štvrťfinalistom

Uruguay

PORT ELIZABETH 26. júna (WEBNOVINY) – Prvým štvrťfinalistom XIX. majstrovstiev sveta vo futbale sa na Štadióne Nelson Mandela Bay v Port Elizabeth stal v sobotu Uruguaj, ktorý zvíťazil nad Kórejskou republikou 2:1 (1:0). Oba góly Juhoameričanov zaznamenal útočník Ajaxu Amsterdam Luis Suárez. Najprv v 8. min využil zaváhanie kórejskeho gólmana Jung Sung-rjonga pri krížnej prihrávke Forlána a pohodlne trafil z pravej strany do úplne odkrytej brány. V druhom polčase Kórejčania pridali, vypracovali si niekoľko gólových šancí a ich aktivitu korunoval vyrovnávajúcim gólom v 68. min Lee Čchung-jong. Hlavičkou využil zaváhanie zle vybiehajúceho Muslera, ktorý prišiel po 338 minútach o nepriestrelnosť na MS. O prvom postupe Uruguaja do štvrťfinále MS po 40 rokoch napokon rozhodol v 80. min strelecky disponovaný Luis Suárez nechytateľnou krížnou strelou z hranice šestnástky k ľavej žrdi kórejskej bránky. Zverenci trénera Óscara Tabáreza sa v súboji o postup medzi najlepšie štyri tímy MS stretnú s víťazom večerného súboja USA – Ghana

osemfinále (Port Elizabeth):

Uruguaj – Kórejská republika 2:1 (1:0)

Góly: 8. a 80. L. Suárez – 68. Lee Čchung-jong,, ŽK: 38. Kim Jung-woo , 69. Čcha Doo-ri, 83. Čcho Jong-hjung (všetci Kórej. rep), rozhodovali: Wolfgang Stark – Jan Salver, Mike Pickel (všetci Nem.), 30 597 divákov

Uruguaj: Muslera – Maximiliano Pereira, Lugano, Godín (46. Victorino), Fucile – Arévalo Ríos, Diego Pérez, Álvaro Pereira (74. Lodeiro) – Cavani, Forlán, L. Suárez (84. Álvaro Fernández)

Kórejská republika: Jung Sung-rjong – Čcha Doo-ri, Čcho Jong-hjung, Lee Jung-soo, Lee Joung-pjo – Lee Čchung-jong, Ki Sung-jong (85. Jeom Ki-hun ), Kim Jung-woo, Park Ji-sung – Kim Jae-sung (61. Lee Dong-gook) – Park Čchu-joung.

Čertica
Faninka Kórejskej republiky v zaujímavom oblečení a rožkami. Foto: SITA/AP

Suarez skóruje
Uruguajčan Luis Suarez skóruje v zápase s Kórejskou republikou. Foto: SITA/AP

Hlavičkový súboj
Uruguajčan Maximiliano Pereira v hlavičkovom súboji s Kórejčanom Kim Jung-woo. Foto: SITA/AP

Lee Young pyo podrazený
Hráč Kórejskej republiky Lee Young-pyo podrazený Diegom Perezom. Foto: SITA/AP

Fucile centruje
Uruguajčan Jorge Fucile centruje. Foto: SITA/AP

Všetko dôležité v prvom polčase sa odohralo už v úvodných minútach. Už v 4. min fauloval Maximiliano Pereira Park Ji-sunga a z následného priameho voľného kopu z 25 metrov útočník AS Monaco Park Čchu-joung takmer zopakoval svoj kúsok zo zápasu z Nigériou. Tentoraz lopta z jeho kopačky len opečiatkovala pravú žrď Muslerovej bránky. V 8. min Cavani našiel na ľavej strane Forlána, ten poslal po zemi presnú, no nie veľmi rýchlu skákajúcu krížnu prihrávku cez celé pokutové územie. Kórejský gólman Jung Sung-rjong sa po nej hodil, no nepochopiteľne ju minul a Luis Suárez nemal z ľavej strany žiadny problém trafiť sieť odkrytej bránky – 1:0. V ďalšom priebehu I. polčasu boli futbalovejší Uruguajčania, ktorí dokázali držať loptu na svojich kopačkách. Bojujúci Kórejčania ohrozovali Musleru najmä strelami zdiaľky. Uruguaj mohol ísť do šatne s dvojgólovým náskokom, to by si však arbitri museli všimnúť ruku jedného z kórejských obrancov, ktorý zablokoval strelu Maximiliana Pereiru po jeho výlete až do kórejskej šestnástky.

Do druhého polčasu vstúpil aktívnejšie ázijský tím. V 49. min sa na päťke takmer dostal ku gólovej prihrávke Kim Jung-woo, no Fusile v poslednej chvíli zachránil. V 51. min Park Čchu-joung poslal volejom Luganom odhlavičkovanú loptu nad Muslerovu bránku. O päť minút Muslera likvidoval nebezpečnú hlavičku Park Ji-sunga. V 63. min mohol Stark odpískať pokutový kop v prospech Kórejskej republiky, no nepostrehol zákrok Lugana na Ki Sung-jonga. Pasivita a vyčkávanie sa Uruguaju nevyplatili. V 68. min rozohral Ki Sung-jong priamy voľný kop do uruguajskej šestnástky, lopta sa dostala k Lee Čchung-jongovi, ktorý vyhral hlavičkový súboj s Luganom a cez zle vybiehajúceho Musleru poslal loptu do uruguajskej brány. Juhoameričania okamžite zvýšili aktivitu a v 74. min si vypracovali hneď dve šance. Výborné strelecké pozície nevyužili Forlán, ani Suárez. V 80. min sa zverenci Óscara Tabáreza dočkali, keď po Forlánovom rohovom kope sa zdalo, že Kórejčania loptu odvrátili preč z nebezpečnej zóny, no na hranici šestnástky sa k nej dostal Luis Suárez a cez obrancu nechytateľnou krížnou strelou od ľavej žrde do bránky rozhodol o postupe Uruguaja. V 87. min ešte mohol vyrovnať striedajúci Lee Dong-gook, no jeho strelu, ktorá prešla cez Musleru, odpratala v hodine dvanástej do bezpečia kórejská obrana.

Luis Suárez (útočník Uruguaja): „O podobných momentoch som sníval od mladosti. Je to neuveriteľná chvíľa, keď strelíte rozhodujúci gól. Každý futbalista sa túži presadiť na majstrovstvách sveta, mne sa podarilo rozhodnúť osemfinále. Z postupu sa veľmi tešíme.“

Huh Jung-Moo (tréner Kórejskej republiky): „Moji hráči sa nikdy nevzdávali, boli húževnatí a prijali výzvu. Ukázali, že sú praví Kórejčania. Chceli sme postúpiť do štvrťfinále. Uruguaj bol dnes šťastnejším mužstvom, my sme prehrali, pretože sme neboli schopní streliť viac gólov ako súper.“

Óscar Tabárez (tréner Uruguaja): „V Uruguaji žijú len 3 milióny obyvateľov a na túto chvíľu sme čakali veľmi dlho. Myslím, že môj tím ukázal disciplínu, svoju triedu a veľkú úroveň. Suárez strelil neuveriteľné góly. Myslím, že Kórejská republika odohrala skvelý zápas. Nemali na rozdiel od nás aj dosť šťastia, ale taký je futbal. Prekvapili nás svojim nasadením a odlišným štýlom hry. Unavili nás.“

Uruguaj – Kórejská republika 1:0

Uruguaj – Kórejská republika 1:1

Uruguaj – Kórejská republika 2:1