USA a Rusko sa dohodli na spoločnom postupe voči Sýrii

Sýria
Foto: SITA/AP
Povstalci odmietli rusko-americkú dohodu

Šéf hlavnej povstaleckej Slobodnej sýrskej armády v sobotu odmietol americko-ruský návrh na riešenie krízy v Sýrii.

„Nemôžeme akceptovať žiadnu časť tejto iniciatívy,“ povedal reportérom v tureckom Istanbule generála Salím Idrís.

„Spolu so svojimi bratmi v zbrane budeme pokračovať v boji, až kým režim (sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada) nepadne,“ dodal.

ŽENEVA 14. septembra (WEBNOVINY) – Spojené štáty a Rusko sa v sobotu na rokovaniach vo švajčiarskej Ženeve dohodli na pláne, podľa ktorého prinútia Sýriu odovzdať svoje chemické zbrane.

Potvrdil to americký minister John Kerry po schôdzke so svojím ruským partnerom Sergejom Lavrovom.

„Dosiahli sme spoločnú dohodu o množstve a type chemických zbraní, ktoré vlastní režim (sýrskeho prezidenta Baššára) al-Asada,“ povedal Kerry reportérom v Ženeve.

Ako dodal, Sýria dostala týždňové ultimátum na poskytnutie inventára svojich chemických zbraní a inšpektori ho prídu osobne preveriť najneskôr v novembri.

K eliminácii tohto arzenálu by malo prísť najneskôr v polovici roku 2014. „Svet teraz od Asadovho režimu očakáva splnenie záväzkov… Nemôže tu byť žiadny priestor na hry. Ani na nič iné, ako plnú spoluprácu al-Asadovho režimu,“ dodal šéf americkej diplomacie.

Dohodu privítal aj americký prezident Barack Obama. Zároveň však varoval režim sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada pred nedodržaním dohodnutých podmienok. „Ak diplomacia zlyhá, Spojené štáty sú pripravené konať,“ vyhlásil v narážke na prípadnú vojenskú intervenciu.

Spojené štáty obviňujú režim sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada z augustového chemického útoku pri Damasku, kde údajne zahynulo viac ako 1 400 ľudí vrátane niekoľkých stoviek detí. Washington presadzuje odvetu v podobe vojenského zásahu proti Damasku, zámer však odložil v záujme úspechu rokovaní o návrhu Ruska.

Al-Asad vo štvrtok prvýkrát potvrdil, že Sýria sa chce chemických zbraní zbaviť, zatiaľ čo jeho vláda formálne požiadala o pristúpenie k príslušnému medzinárodnému dohovoru. Západom zatracovaný líder však požaduje, aby Američania najskôr odvolali plánovanú intervenciu.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov ešte pred niekoľkými dňami vyjadril presvedčenie, že po vyriešení otázky kontroly nad chemickým arzenálom bude akýkoľvek zásah proti al-Asadovi „zbytočným“

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaJohn KerrySergej Lavrov