USA obviňujú Rusko z dodávania zbraní Talibanu, Moskva to považuje za politický boj

Taliban
Bojovníci Talibanu. Foto: archívne, SITA/AP

Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok odmietlo obvinenia zo strany Spojených štátov, podľa ktorých Moskva poskytuje zbrane hnutiu Taliban v Afganistane. Hovorkyňa ministerstva Mária Zacharovová vyhlásila, že „Rusko dodáva zbrane len legitímnej vláde v Afganistane, čo je všeobecne známe„.

Reagovala tak na vyjadrenie amerického ministra zahraničia Mikea Pompea, ktorý v stredu povedal, že túto otázku pravidelne rieši počas stretnutí s ruskými predstaviteľmi. „Rusi tam predávajú ručné zbrane, ktoré už 10 rokov vystavujú Američanov nebezpečenstvu,“ vyhlásil. „Keď sa stretávam s ruskými kolegami, vždy sa s nimi o tom rozprávam. Hovorím im, aby s tým prestali,“ dodal.

Rusko dlhodobo kritizuje operáciu v Afganistane vedenú Američanmi. Uvítalo tiež februárovú mierovú dohodu medzi USA a Talibanom s cieľom ukončiť tamojšiu vojnu. Zacharovová vo štvrtok nekomentovala správy, podľa ktorých Moskva ponúkala odmeny za zabitie amerických vojakov v Afganistane. Iní ruskí predstavitelia ich však označili za klamstvo.

Ruský prezidentský splnomocnenec pre Afganistan Zamir Kabulov tieto tvrdenia označil za príklad amerického politického boja.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mária ZacharovováMike PompeoZamir Kabulov