USA vyvracajú tvrdenie Ruska o zostrelení rakiet spojeneckej armády, zasiahli vraj všetky ciele

RAF JETS STRIKE CHEMICAL WEAPON FACILITY IN SYRIA
Útok spojencov na ciele v Sýrii Foto: SITA/AP

WASHINGTON 14. apríla (WebNoviny.sk) – Útok Spojených štátov, Francúzska a Veľkej Británie v Sýrii podľa Pentagonu „úspešne zasiahol všetky ciele“. Vyjadrila sa tak hovorkyňa amerického ministerstva obrany Dana Whitová, podľa ktorej bolo cieľom útoku „ochromiť schopnosť Sýrie v budúcnosti použiť chemické zbrane“.

Trest pre Bašára Asada

Spojené štáty, Francúzsko a Británia zaútočili v Sýrii, aby potrestali prezidenta Bašára al-Asada za zjavný chemický útok proti civilistom a odradili ho od toho, aby to spravil znovu, oznámil americký prezident Donald Trump. Podľa zástupcov Pentagonu bol útok namierený proti Asadovmu programu vývoja a výroby chemických zbraní.

Pentagon je presvedčený, že útok zasiahol „sýrsky program chemických zbraní priamo do srdca“. Žiadnu z vystrelených rakiet pritom podľa nich nezostrelili, čím odmietli tvrdenia Ruska i sýrskeho režimu.

Bez obetí na životoch

Ruská armáda sa totiž predtým vyjadrila, že sýrsky systém protivzdušnej obrany sovietskej výroby zostrelil 71 zo 103 rakiet, ktoré vypálili Spojené štáty a ich spojenci na ciele v Sýrii. Američania informovali, že na tri ciele vypálili 105 rakiet. Útok, ktorý považujú za úspešný, si podľa doterajších informácií nevyžiadal žiadne obete na životoch z radov civilistov.

„Dokonale vykonaný útok. Nemohli sme dosiahnuť lepší výsledok. Misia splnená!“ napísal v sobotu prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter Trump a zároveň poďakoval Francúzom a Britom.

Vojnový zločin

Hlavní spojenci sýrskej vlády, Rusko a Irán, označili útok za agresiu, ktorá zhorší humanitárnu katastrofu v Sýrii, a vojnový zločin. Na žiadosť Moskvy sa v tejto súvislosti mimoriadne stretla Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN).

Údajný chemický útok v meste Dúmá pri Damasku si podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyžiadal vyše 500 zranených a niekoľko desiatok mŕtvych. Sýria a jej spojenec Rusko odmietajú tvrdenia, podľa ktorých za incidentom stojí armáda prezidenta Bašára al-Asada.

Misia Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorej experti majú v Sýrii útok vyšetrovať, bude pokračovať podľa plánu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bašár AsadDonald TrumpVladimir Putin