USA začínajú uplatňovať nové clá na čínske tovary v hodnote 112 miliárd dolárov

USA, Čína, obchodná vojna
Foto: ilustračné, Thinkstock

USA začínajú od polnoci zo soboty na nedeľu uplatňovať 15-percentné clá na dovoz čínskych tovarov v hodnote 112 mld. USD, a to od televíznych prijímačov po obuv, mäso a mliečne výrobky.

Najnovšie clá pravdepodobne priamo zasiahnu spotrebiteľov, keďže mnohé americké firmy hovoria, že budú musieť vyššie ceny dovozu z Číny preniesť na zákazníkov.

Doteraz sa amerických spotrebiteľov najhorší vplyv obchodnej vojny netýkal, keďže administratíva prezidenta Trumpa sa zameriavala na priemyselné tovary. To sa však zmení a podľa nového zoznamu sa dovozné clá budú týkať 69 percent spotrebných tovarov, ktoré Američania kupujú z Číny.

Doteraz sa clá týkali iba 29 percent čínskych spotrebných tovarov. Pätnásteho decembra, kedy sa vyššie clá majú uvaliť na ďalšie čínske tovary, budú tieto clá platiť už zhruba na 99 % čínskych spotrebných tovarov dovážaných do USA, uviedol Chad Bown z Petersonovho inštitútu pre medzinárodnú ekonomiku.

„Máme obavy, že priemerná rodina v našej krajine zaplatí 500, 600 alebo dokonca 1 000 USD ročne viac v dôsledku vplyvu ciel,“ povedal Myron Brilliant, šéf oddelenia medzinárodných vzťahov Americkej obchodnej komory. „Obávame sa, čo to bude znamenať pre podnikateľskú dôveru, podnikateľskú istotu a investície,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Americká obchodná komora