Ústavný súd eviduje tri sťažnosti na neústavnosť a nezákonnosť regionálnych volieb

Voľby VÚC
Pohľad na volebnú urnu v Zariadení pre seniorov Zobor v Nitre počas volieb poslancov a predsedov do orgánov samosprávnych krajov - vyšších územných celkov (VÚC) v Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK). Nitra, 4. november 2017. Foto: SITA/Martin Havran

KOŠICE 16. novembra (WebNoviny.sk) – Ústavný súd (ÚS) SR eviduje tri sťažnosti pre neústavnosť alebo nezákonnosť volieb do vyšších územných celkov, ktoré sa konali 4. novembra.

Sťažnosti boli pridelené sudcom spravodajcom

„Všetky sťažnosti boli pridelené sudcom spravodajcom, ktorí vykonávajú v jednotlivých konaniach nevyhnutné procesné úkony, aby tieto veci mohli byť predbežne prerokované plénom ústavného súdu,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ÚS Martina Ferencová.

Prelink.jpg

Dve sťažnosti sa týkali preverenia výsledku volieb poslanca krajského zastupiteľstva. Jednu sťažnosť podal kandidát na poslanca zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja a druhú kandidát na poslanca zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja.

V oboch prípadoch sťažovatelia namietajú porušenie zákona tým, že došlo k zlému spočítaniu hlasov a oni nezískali mandát, čím bolo porušené ich ústavné právo.

Tretí sťažovateľ kandidoval na župana

Tretí sťažovateľ napadol na ÚS voľby predsedu Košického samosprávneho kraja. Sťažovateľ kandidoval na post predsedu. V sťažnosti uviedol, že podľa informácie okrskovej volebnej komisie v obci Zemplínska Široká získal 88 platných hlasov, no podľa zverejnených výsledkov Štatistického úradu nezískal ani jeden platný hlas.

Sťažovateľ má vážne pochybnosti o výsledku volieb predsedu Košického samosprávneho kraja, a preto sa obracia na Ústavný súd SR, aby preveril výsledky volieb v danom volebnom okrsku, respektíve aby preveril či súčet platne odovzdaných hlasov vo voľbách vyplývajúci zo všetkých zápisníc okrskových volebných komisií v kraji je totožný s údajmi, ktoré uviedol Štatistický úrad.

Ferencová uviedla, že ústavný súd rozhodne o sťažnostiach na neústavnosť, alebo nezákonnosť volieb do orgánov vyšších územných celkov v súlade s príslušnými ustanoveniami Ústavy SR a Zákona o ústavnom súde.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR