Aktualizované: Ústavný súd je opäť kompletný, prezident Kiska vymenoval troch sudcov

Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: archívne, /SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 14. decembra, 12:59

BRATISLAVA 14. decembra (WebNoviny.sk) – Jana Laššáková, Mojmír Mamojka a Miroslav Duriš sa stali sudcami Ústavného súdu (ÚS) SR. Všetci traja dnes zložili v Prezidentskom paláci sľub.

Prezident Andrej Kiska v príhovore novým sudcom zaželal veľa energie a síl pri napĺňaní ich nového poslania. „Je pravda, že na moje rozhodnutie o vymenovaní ste čakali trochu dlhšie. Chcem preto dnes vyjadriť nádej, že toto čakanie sa napokon našej krajine vyplatí. Chcem vyjadriť nádej, že svojou prácou prispejete k posilneniu autority ústavného súdu v očiach odbornej aj širšej verejnosti,“ zdôraznil Kiska v krátkom príhovore. Ten sa na rozdiel od jeho utorkového vystúpenia, v ktorom oznámil svoje rozhodnutie o menovaní sudcov, niesol v nekonfrontačnom duchu.

Nový rozvrh práce na súde

Šéfka ÚS SR Ivetta Macejková vysvetlila, že nová trojica sudcov začne naplno pracovať od budúcej stredy, keď prijmú na súde nový rozvrh práce a kolegov začlenia do senátov. Vytvoria sa štyri trojčlenné senáty, dovtedy bude potrebné vyriešiť aj viaceré organizačné veci.

Macejková pre médiá zdôraznila, že prezidentovi poďakovala za jeho rozhodnutie. Doplnenie sudcov Ústavnému súdu SR veľmi pomôže. Doterajší sudcovia, ktorí roky čakali na doplnenie kolegov, robili už na doraz a za to im Macejková poďakovala. „Robili nielen veľa, ale najmä kvalitne,“ vyhlásila. Zároveň podčiarkla, že by bola rada, keby prácu súdu niekedy niekto aj pochválil a nielen hanil.

Laššáková sa vzdala členstva v Smere-SD

Zachovávať a dodržiavať ústavnosť bude cieľom nového sudcu Miroslava Duriša. Pre médiá zdôraznil, že aj na súde, kde pracoval, ale aj ako notár prichádzal do kontaktu s ústavou a svojou prácou sa snažil chrániť ústavnosť. V minulosti bol šéfom Notárskej komory, prokurátorom a zastával aj funkciu podpredsedu súdu.

Mojmír Mamojka, ktorý ako jediný z kandidátov nepodal proti pôvodnému rozhodnutiu prezidenta o nevymenovaní sťažnosť na ÚS SR, rešpektuje nález ústavného súdu ako aj rozhodnutie prezidenta.

Jana Laššáková informovala, že sa vzdala členstva v Smere-SD. To, že na súd prichádza z parlamentu, môže mať podľa nej aj svoje výhody. Pripomenula, že dlhé roky pôsobila v ústavnoprávnom výbore. „A nie je to nič výnimočné, aj v zahraniční na rôznych súdoch pôsobia bývalí politici,“ dodala.

Danko poslal list Kiskovi

Macejková odmietla, že v kauze menovania sudcov sú rozhodnutia súdu protichodné. Sú v jednej línii a aj v súlade s posledným stanoviskom Benátskej komisie. Nechcela sa vyjadrovať k polemike okolo toho, koho mohol prezident vymenovať.

Predseda NR SR Andrej Danko zaslal v stredu prezidentovi list, v ktorom ho upozorňuje, že by nemal podľa neho naraz vymenovať za ústavných sudcov Mojmíra Mamojku a Janu Laššákovú. Tí boli zvolení v jednej voľbe ako kandidáti na miesto po sudcovi Ľubomírovi Dobríkovi.

„Ja vymenovanie týchto troch kandidátov rešpektujem,“ uviedla Macejková. „Ak by som povedala akýkoľvek názor, mohla by som prejudikovať, ak by možno nastala situácia, že by prišlo na súd v tejto veci nejaké podanie,“ dodala.

Prezident ukončil dlhoročný spor o to, či si musí vybrať z kandidátov zvolených Národnou radou SR. Kiska tak odmietal urobiť s tým, že zvolení kandidáti nespĺňajú podľa neho náročné kritériá na pozíciu ústavného sudcu.

Minulý týždeň mu Ústavný súd SR ale prikázal, aby vo veci znova konal a z navrhnutých kandidátov vymenoval troch nových sudcov. Kiska rozhodnutie súdu ako aj samotný súd kritizoval, ale sudcov sa rozhodol vymenovať. Ústavný súd SR tak je po takmer troch rokoch opäť kompletný.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoAndrej KiskaIvetta MacejkováJana LaššákováMiroslav DurišMojmír Mamojka
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR