Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: SITA/Marián Peiger
24. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(4)

Ústavný súd preskúma, či sú otázky referenda o rodine kóšer

KOŠICE 24. septembra (WEBNOVINY) – Návrh prezidenta Andreja Kisku na preskúmanie otázok referenda o ochrane rodiny z dielne Aliancie za rodinu prijal v stredu Ústavný súd (ÚS) SR na ďalšie konanie. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa súdu Anna Pančurová. Účastníkom konania je aj hovorca aliancie Anton Chromík.

Prezident sa obrátil na ÚS, pretože má pochybnosti, či sa štyri referendové otázky netýkajú základných práv a slobôd zaručených Ústavou SR a Dohovorom o ochrane ľudských práv a slobôd, ako aj Chartou základných práv Európskej únie. Žiada, aby ÚS posúdil, či sú, alebo nie sú referendové otázky v súlade s našou ústavou. Zároveň žiada, aby ÚS povedal, či možno alebo nemožno vyhlásiť referendum s týmito otázkami.

Obrazom: Aliancia za rodinu odovzdala prezidentovi petíciu o gejoch

Aliancia vyzbierala státisíce podpisov

“Ak by neexistovali oprávnené pochybnosti o tom, že otázky sa týkajú základných práv a slobôd, referendum vyhlásim,” povedal prezident začiatkom septembra. Ústavný súd má podľa Kisku ako jediná inštitúcia v takejto veci právo rozhodnúť, aby následne nikto nemohol spochybniť rozhodnutie prezidenta. Ako ďalej uviedol, intenzívne sa venoval tomu, či otázky spĺňajú druhú základnú podmienku vyhlásenia referenda, teda či sa týkajú alebo netýkajú základných práv a slobôd. “V takomto prípade Ústava SR zakazuje konanie referenda a prezident ho vyhlásiť nesmie,” poznamenal.

Podľa ústavy referendum vyhlasuje prezident, ak o to petíciou požiada aspoň 350-tisíc občanov, a to do 30 dní od prijatia petície. Aliancia za rodinu tvrdí, že sa im podarilo vyzbierať viac ako 400-tisíc podpisov.

V referende nemôžu byť otázky k právam a slobodám

Ústava však dáva Kiskovi možnosť podať na ústavný súd návrh na rozhodnutie, či je predmet referenda v súlade s ústavou, vtedy lehota 30 dní neplynie. Ústava hovorí, že predmetom referenda nemôžu byť základné práva a slobody, dane, odvody a štátny rozpočet. Referendom sa však môže rozhodnúť o iných dôležitých otázkach verejného záujmu.

Aliancia sa chce občanov Slovenskej republiky v referende pýtať štyri otázky: Či súhlasia s tým, aby sa manželstvom mohol nazývať len zväzok jedného muža a jednej ženy, či súhlasia, aby si homosexuálne alebo iné zväzky nemohli nárokovať práva manželstva, či súhlasia, aby si homosexuálne zväzky nemohli nárokovať adopcie detí a či súhlasia, aby rodičia mohli rozhodovať o spôsobe výchovy a vzdelávania svojich detí v školách pri citlivých kultúrno-etických veciach, ako je sexuálne správanie sa alebo eutanázia. Aliancia za rodinu je občianska iniciatíva organizácií a jednotlivcov, ktorá vznikla v decembri 2013 na podporu hodnôt manželstva a rodiny.

Odporúčané články

Ján Figeľ očakáva, že referendum o rodine sa bude konať Sulík víta rozhodnutie o referende, biskupov Kiska prekvapil

Témy

Diskusia

Pezinok poďte pani Blašková. V našom penzióne vás z tej mánie určite dostaneme. Pokiaľ nie,tak vás pošleme do tej kravskej .... stará Blašková Re: občan nepoučuj (Neregistrovaný) | včera 18:38 Keď si nadržaný používaj kravskú riť a nie diskusné fórum. občan nepoučuj Ústavný súd skúma,či je to v súlade s Ústavou SR.Referendum nemôže rozhodovať o tom,kto s kým môže žiť,to je v rozpore so základnými ľudskými právami. Dieťa je Boží dar,hovoria kresťania,keď dal buzíka,človek nemá právo ho obmedzovať v jeho orientácii. občan SR Ústavný súd preskúma, či sú otázky referenda o rodine kóšer. ÚS neskúma niečo či je kóšer, ale či je v súlade so slovenskými zákonmi. Nevnucovať nám židovskú terminológiu.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Mňamky-recepty

DRAN.sk

Dámskajazda

NAJKY.sk

Podnikam.sk

Autolike.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...