Útok pred Teplárňou zostal bez adekvátnej odpovede štátu, kritizuje OZ Saplinq a v kampani si z LGBTI+ urobili terč

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SPOMIENKA: Matúš, Juraj, nezabudneme!
Ľudia zapaľujú sviečky počas spomienkového podujatia Iniciatívy Inakosť "Matúš, Juraj, nezabudneme!", pri príležitosti prvého výročia teroristického útoku pred podnikom Tepláreň na Zámockej ulici. Bratislava, 12. október 2023. Foto: SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

Občianske združenie Saplinq považuje za neakceptovateľné, že bezprecedentný útok z nenávisti pred bratislavským barom Tepláreň zostal prakticky bez adekvátnej odpovede štátu. Konštatuje to pri príležitosti prvého výročia vraždy dvoch kvír ľudí.

Nenávisť a ideológia, ktoré podľa aktivistov pokračovali a vyústili podľa nich do ďalších pokusov o vymazanie LGBTI+ ľudí zo spoločnosti represívnymi návrhmi v NR SR, ako aj do nenávistnej predvolebnej kampane, spravila z LGBTI+ komunity terč.

Teroristický čin a vyjadrenia vysokých predstaviteľov

Pre bezpečnosť LGBTI+ ľudí a v boji proti prejavom nenávisti nedošlo k žiadnemu citeľnému pokroku. Ani po roku od útoku sa LGBTI+ ľudia necítia na Slovensku bezpečnejšie/bezpečne,” upozornil riaditeľ organizácie Saplinq Róbert Furiel.

Teroristický čin a následné vyjadrenia vysokých predstaviteľov Policajného zboru podľa neho na krátky čas podnietili LGBTI+ ľudí ohlasovať polícii nenávistné prejavy.

„Mnoho z nich bolo aj medializovaných. Postupne to však vyprchalo a možno povedať, že z našej skúsenosti v Saplinqu a v poradenskom centre Prizma nedošlo k zásadnej zmene, vďaka ktorej by sa LGBTI+ ľudia cítili na Slovensku bezpečnejšie,” doplnil Furiel.

Ochrana rodín LGBTI+ ľudí

Vláda ani parlament podľa mimovládnej organizácie nedokázali predložiť ani schváliť žiadnu dôstojnú formu legalizácie partnerských zväzkov, ako aj ochranu rodín LGBTI+ ľudí, čo tu dnes kriticky chýba.

„Nepodarilo sa prijať ani reformu Trestného zákona tak, aby sa trestné činy z nenávisti vzťahovali aj na sexuálnu orientáciu a rodovú identitu,“ skonštatovala koordinátorka kampaní a advokácie združenia Saplinq Alexandra Demetrianová.

Doplnila, že niektorým politickým stranám sa v parlamente a neskôr v predvolebnej kampani podarilo zvýšiť pocit ohrozenia u LGBTI+ ľudí šírením nenávisti cez konšpirácie a dezinformácie, čím prehĺbili vylučovanie LGBTI+ ľudí časťou spoločnosti. „Táto rétorika pokračuje aj po voľbách a zaznieva z prvých vyjadrení formujúcej sa vládnej koalície,“ dodala Demetrianová.

Vo štvrtok 12. októbra uplynul rok od tragickej udalosti v kaviarni Tepláreň na Zámockej ulici v Bratislave. 12. októbra 2022 sa stal krátko po 19:00 hodine pred LGBT kaviarňou teroristický útok. Páchateľ úkladne zavraždil dvoch mladých ľudí vo veku do tridsať rokov a postrelil jednu osobu. O život prišli dvaja mladí muži z LGBT komunity Juraj Vankulič a Matúš Horváth.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexandra DemetrianováRóbert Furiel
Firmy a inštitúcie Saplinq