Utorňajšie výsledky kvalifikácie na ME 2012

Futbal

BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Slovenskí futbaloví reprezentanti zvíťazili v utorňajšom stretnutí v B-skupine kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2012 v Moskve nad domácim Ruskom najtesnejším rozdielom 1:0 (1:0) a dosiahli nesmierne cenný výsledok. V ďalších dvoch stretnutiach hralo v Skopje domáce Macedónsko s Arménskom nerozhodne 2:2 (1:1) a v Dubline zdolal tím Írska podľa očakávania výber Andorry 3:1 (2:1). „Ostrovania“ sa dostali so 6 bodmi na čelo tabuľky lepším skóre pred Slovensko, tretie je Rusko s 3 bodmi. Arménsko a Macedónsko sú spoločne s 1 bodom a skóre 2:3 na štvrtej priečke, na konci poradia je zatiaľ bez bodu po dvoch odohraných zápasoch Andorra.

O jediný presný zásah sa v Moskve na štadióne Lokomotivu postaral v 27. minúte z prvej slovenskej strely na domácu bránku Miroslav Stoch, ktorý využil zaváhanie ruského gólmana Igora Akinfejeva. Pre Stocha to bol tretí gól v najcennejšom drese. „Zborná“ bola počas celého duelu aktívnejším mužstvom, mala častejšie loptu na svojich kopačkách, dostávala sa do šancí, no obrana SR na čele s gólmanom Jánom Muchom ml. náporu odolala. V šiestom vzájomnom dueli s Ruskom dosiahli Slováci druhé víťazstvo, okrem toho majú na konte tri remízy a jednu prehru (skóre 6:5).

Veľká dráma v Skopje priniesla napokon remízu 2:2

Na štadióne Filipa II. otvoril skóre v 41. minúte prekvapujúco hosťujúci Jurij Movsisjan, už o minútu však dokázal vyrovnať Mario Gjurovski. V infarktovom závere misky váh najskôr naklonil na stranu Arménska v 90. minúte Edgar Manučarjan, v šiestej minúte nadstaveného času však z pokutového kopu vyrovnal na konečných 2:2 Ilčo Naumoski.

Futbalisti Írska dosiahli povinné víťazstvo nad 201. mužstvom v rebríčku Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Andorrou

V Dublin Arene sa ako prvý strelecky presadil v 15. minúte Kilbane, na 2:0 upravil v 41. minúte zápasu Doyle. Pohodu v írskej metropole narušil tesne pred koncom úvodného dejstva C. Martínez, ktorý znížil na 1:2. Po zmene strán pridal pokoj na kopačky domácich hráčov v 54. minúte Robbie Keane a uzavrel gólový účet stretnutia.

Nemci si poradili s futbalistami z Azerbajdžanu

V bohatom 23-zápasovom utorkovom kvalifikačnom itinerári si v zápase A-skupiny Nemecko podľa predpokladov poradilo s Azerbajdžanom presvedčivo 6:1. Dvoma gólmi sa na víťazstve „Nationalelf“ podieľal Miroslav Klose, ktorý sa v nemeckých štatistikách vyrovnal Joachimovi Streichovi a s 55 gólmi pri 103 štartoch stráca na lídra historických tabuliek Gerda Müllera 13 presných zásahov. Zverenci Joachima Löwa majú po úvodnom dvojzápase o postup na kontinentálny šampionát plný bodový zápis. Rovnako na tom je i

Turecko si pripísalo do tabuľky tri body

Turecko, ktoré doma zdolalo Belgicko 3:2. Aj napriek červenej karte zo 64. minúte dokázali Belgičania držať so súperom krok a v 69. minúte dokonca vyrovnali na 2:2, v 78. minúte však o troch bodoch pre reprezentáciu „krajiny polmesiaca“ rozhodol Arda Turan.

Bez straty bodu je i Taliansko, ktoré nedalo v C-skupine šancu Faerským ostrovom a vlastných fanúšikov potešilo víťazstvom 5:0.

Z prehry vo svojom úvodnom vystúpení v D-skupine s Bieloruskom (0:1) sa otriasli Francúzi, ktorí v Bosne a Hercegovine uspeli v pomere 2:0. Gólovými spasiteľmi trénera „Les Bleus“ Laurenta Blanca sa v 72., resp. 79. minúte stali Benzema a Malouda.

Švédsko deklasovalo v E-skupine San Maríno 6:0 aj napriek červenej karte z 34. minúte . Dvakrát sa do listiny strelcov zapísal Zlatan Ibrahimovič, v zápise dvakrát svieti aj meno Simoncini – v 12. minúte si dal vlastný gól obranca Davide Simoncini, v 26. minúte ho napodobnilo jeho dvojča a reprezentačný gólman Davide.

Oslabení Holanďania privítali tiež v „éčku“ Fínsko a všetko podstatné sa udialo v úvodnych 18 minútach. V 7. a 16. minúte sa presadil Klaas-Jan Huntelaar, v 18. minúte na konečných 1:2 z pohľadu hostí stanovil Mikael Forssell.

Bulharsko doma podľahlo v G-skupine Čiernej Hore 0:1, čo viedlo k rezignácii trénera Stanimira Stoilova. Anglicko zvíťazilo na švajčiarskej pôde 3:1 aj zásluhou gólu „hriešnika“ Wayna Rooneyho.

Dánsko vyhralo v H-skupine nad Islandom najtesnejším rozdielom 1:0 gólom Kahlenberga v nadstavenom čase. Naopak pokračuje mizéria Portugalska, ktoré vo svojom prvom stretnutí kvalifikačného cyklu remizovalo s Cyprom 4:4 a v druhom vystúpení podľahlo Nórsku 0:1.

V I-skupine je šokujúca prehra českých reprezentantov v Olomouci s Litvou 0:1. V tejto skupine sa Škótsko potrápilo s futbalovým trpaslíkom Lichtenštajnskom, o víťazstve favorita rozhodol až v siedmej minúte nadstaveného času McManus.

Súhrn výsledkov utorňajších stretnutí kvalifikácie o postup na futbalové majstrovstvá Európy 2012 do Poľska a na Ukrajinu a tabuľky jednotlivých skupín:

A-skupina:

Istanbul

Turecko – Belgicko 3:2 (0:1)

Góly: 48. Hamit Altintop, 66. Semih Sentürk, 78. Arda Turan – 28. a 69. Van Buyten, ČK: 64. Kompany (Belgicko), rozhodoval: Damir Skomina (Slovin.)

Salzburg

Rakúsko – Kazachstan 2:0 (0:0)

Góly: 90.+ Linz, 90.+ Hoffer, rozhodoval: Marijo Strahonja (Chorv.)

Kolín nad Rýnom

Nemecko – Azerbajdžan 6:1 (3:0)

Góly: 45.+ a 90.+ Klose, 28. Westermann, 45.+ Podolski, 53. F. Sadigov (vlastný), 86. Badstuber – 57. Džavadov, rozhodoval: Markus Strömbergsson (Švéd.)

Rusko – Slovensko 0:1 (0:1)

Gól: 27. Stoch, ŽK: 33. Žirkov – 37. Kucka, rozhodovali: Frank De Bleeckere – Peter Hermans, Walter Vromans (všetci Belg.), 25 980 divákov

Rusko: Akinfejev – Aňukov, V. Berezuckij, Ignaševič (81. Biľaletdinov), Žirkov – Širokov, Semšov (61. Bystrov), Zyrjanov – Dzagojev, Pogrebňak (71. Pavľučenko), Aršavin

Slovensko: J. Mucha ml. – Zabavník, Škrtel, Saláta, Hubočan – Karhan (73. Sapara), Zd. Štrba – Hamšík, Kucka (58. Jendrišek), Stoch (90.+ Pečalka) – Hološko

Skopje

Macedónsko – Arménsko 2:2 (1:1)

Góly: 42. Gjurovski, 90.+ Naumoski (z pok. kopu) – 41. Movsisjan, 90. Manučarjan, ŽK: 42. Gjurovski, 67. Naumoski – 64. K. Mkrtčjan, 67. Arakeljan, 77. Movsisjan, rozhodoval: Espen Berntsen (Nór.), 21 000 divákov

Macedónsko: Nuredinoski – Todorovski, I. Mitreski, Noveski, G. Popov – Georgievski (67. Despotovski), Šumulikoski, Tričkovski, Gjurovski (75. Ilijoski) – Pandev, Ristič (62. Naumoski)

Arménsko: Berezovskij – Hovsepjan, Arzumanjan, K. Mkrtčjan (90.+ Mkojan), Artak Jedigarjan – Manojan, Arakeljan – Pačadžjan (70. Artur Edigarjan), Mchitarjan, Malakjan (60. Manučarjan) – Movsisjan

Dublin

Írsko – Andorra 3:1 (2:1)

Góly: 15. Kilbane, 41. Doyle, 54. Robbie Keane – 45. C. Martínez, ŽK: 62. Dunne – 31. F. Silva, 34. I. Lima, 58. Moreno, rozhodoval: Leontios Trattou (Cypr.), 39 206 divákov

Írsko: Given – O’Shea, St. Ledger, Dunne, Kilbane – Lawrence, Whelan (61. Gibson), Paul Green, McGeady – Robbie Keane, Doyle

Andorra: J. A. Gómes – Escura, Bernaus, I. Lima, C. Martínez – M. Pujol (86. Sonejee), M. Vieira, S. Gómez, Moreno (59. Jiménez), J. Ayala (71. Andorrá) – F. Silva

Srbsko – Slovinsko 1:1 (0:0)

Góly: 86. Žigič – 63. Novakovič, rozhodoval: Olegário Benquerenca (Portug.)

Florencia

Taliansko – Faerské ostrovy 5:0 (3:0)

Góly: 11. Gilardino, 22. De Rossi, 27. Cassano, 81. Quagliarella, 90. Pirlo, rozhodoval: Alexej Kulbakov (Biel.)

Albánsko – Luxembursko 1:0 (1:0)

Gól: 37. Salihi, ČK: 58. Mutsch (Luxembursko), rozhodoval: Richard Trutz (SR)

Sarajevo

Bosna a Hercegovina – Francúzsko 0:2 (0:0)

Góly: 72. Benzema, 78. Malouda, rozhodoval: Felix Brych (Nem.)

Švédsko – San Maríno 6:0 (3:0)

Góly: 7. a 77. Ibrahimovič, 12. D. Simoncini (vlastný), 26. A. Simoncini (vlastný), 51. Granqvist, 90.+ Berg, ČK: 34. Mellberg (Švédsko), rozhodoval: David McKeon (Ír.)

Rotterdam

Holandsko – Fínsko 2:1 (2:1)

Góly: 7. a 16. Huntelaar (druhý z pok. kopu) – 18. Forssell, rozhodoval: Alexej Nikolajev (Rus.)

Budapešť

Maďarsko – Moldavsko 2:1 (0:0)

Góly: 50. Rudolf, 66. Koman – 79. Suvorov, rozhodoval: Libor Kovařík (ČR)

Malta – Lotyšsko 0:2 (0:1)

Góly: 42. Gorkšs, 85. Verpakovskis, rozhodoval: Tony Asumää (Fín.)

Bulharsko – Čierna Hora 0:1 (0:1)

Gól: 35. Zverotič, rozhodoval: Vladislav Bezborodov (Rus.)

Bazilej

Švajčiarsko – Anglicko 1:3 (0:1)

Góly: 71. Shaqiri – 10. Rooney, 69. A. Johnson, 88. D. Bent, ČK: 65. Lichtsteiner (Švajčiarsko), rozhodoval: Nicola Rizzoli (Tal.)