Útvary na Chárone by mohli niesť názvy z popkultúry

Charon
Krátery na povrchu Chárona môžu dostať názvy po hlavných postavách Hviezdnych vojen. Foto: SITA/ AP

BRATISLAVA 29. júla (WEBNOVINY) – Geologické útvary nachádzajúce sa na Chárone, najväčšom z mesiacov trpasličej planéty Pluto, by mohli niesť názvy pochádzajúce z populárnej kultúry.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) navrhol názvy pre povrchové formy, ktoré sa podarilo objaviť vďaka fotografiám vytvoreným sondou New Horizons počas jej nedávneho preletu okolo tohto telesa. Pri tvorbe názvoslovia sa NASA inšpirovala napríklad filmovou ságou Hviezdne vojny či seriálmi Star Trek a Doctor Who, známym aj ako Pán času.

Krátery na povrchu Chárona tak dostali názvy po hlavných postavách Hviezdnych vojen, Darth Vaderovi, Lukeovi Skywalkerovi či Leie Organe. Blízku planinu pomenovali pracovníci NASA podľa planéty Vulkán zo sveta Star Treku a krátery na nej zasa podľa pána Spocka, kapitána Jamesa T. Kirka, Uhury či Sulua. Jednej z priekop dali názov Tardis, podľa vesmírnej lode a stroji času zo seriálu Doctor Who. Nechýbajú ani Kráter Ripleyovej a priekopa Nostromo, či už skôr avizovaný Mordor, ktorý pomenúva obrovskú tmavú škvrnu na severnom póle Chárona.

Hoci navrhované názvy potešia predovšetkým fanúšikov a fanúšičky jednotlivých audiovizuálnych a literárnych diel, posledné slovo má Medzinárodná astronomická únia (IAU), ktorá ich musí schváliť. Kým v prípade Pluta existuje pravidlo, že názvy útvarov musia mytologicky súvisieť s Plutom – vládcom podsvetia, pri Chárone je IAU zhovievavejšia. „IAU sa prikláňa k názvom, ktoré existujú už nejakú dobu, no Star Trek má takmer 50 rokov a Hviezdne vojny majú približne 40,“ uviedol Mark Showalter z tímu sondy New Horizons, pričom upozornil, že IAU v minulosti schválila názvy Frodo a Bilbo pre útvary na mesiaci planéty Saturn Titane. Potešenie z návrhu pomenovať útvary podľa postáv zo seriálu Star Trek vyjadril dlhoročný predstaviteľ Jamesa T. Kirka William Shatner.

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.mashable.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom