ÚVO ukončil sériu kontrol, viaceré firmy žiadali bezpečnostný certifikát C4 v rozpore so zákonom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Úrad pre verejné obstarávanie
Foto: ilustračné, SITA/Ľudovít Vaniher

Verejní obstarávatelia vo viacerých tendroch požadovali bezpečnostný certifikát C4 v rozpore so zákonom. Zistil to Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) po ukončení série kontrol 25 súťaží na základe podnetu Nadácie Zastavme korupciu.

Informoval o tom v pondelok ÚVO s tým, že podľa podnetu niektorí verejní obstarávatelia vo viacerých podobách, resp. fázach verejného obstarávania vyžadujú od dodávateľov, aby preukazovali splnenie podmienky skúsenosťami viažucími sa k špecifickému certifikátu C4.

Dopustili sa skrytej diskriminácie

Kontrolovaní, teda verejní obstarávatelia, spojili dva samostatné predmety plnenia, ktoré nemá technické odôvodnenie, a dopustili sa skrytej diskriminácie.

„Úrad vo vykonaných kontrolách preukázal viacnásobné porušenia zákona o verejnom obstarávaní, ktoré v značnej miere súviseli s certifikátom C4,“ povedal predseda ÚVO Miroslav Hlivák.

„Je dôležité poukázať na skutočnosť, že k tomuto certifikátu v určitých verejným obstarávateľom, obstarávateľom stanovených situáciách neexistuje primerané ekvivalentné riešenie a disponuje ním len konkrétne vymedzený okruh hospodárskych subjektov, keďže ide o certifikát vydávaný súkromnou spoločnosťou na základe touto spoločnosťou určených pravidiel,“ uviedol Hlivák. Úrad v tejto súvislosti poukazuje najmä, ale nie výlučne na spoločnosť BONUL, s. r. o.

Kontrolovaný v dvoch prípadoch danú súťaž zrušil, v jednom prípade úradu nebola predložená dokumentácia vzhľadom na dátum vyhlásenia zákazky a v ďalšom prípade z dôvodu skartovania dokumentácie, keďže uplynula lehota pre jej archiváciu. Vo zvyšných prípadoch úrad ukončil kontroly s preukázaním porušení zákona o verejnom obstarávaní.

“Kontroly preukázali, že najčastejším porušením zákona v daných zákazkách bolo napríklad porušenie princípu transparentnosti spočívajúce v skutočnosti, že kontrolované subjekty vo viacerých prípadoch nerozdelili predmet zákazky na časti a tento postup mal súvislosť s vyžadovaním dokladov k systému C4, resp. so systémom C4,” upozornil Hlivák.

Proti pokute podala Sociálna poisťovňa žalobu

Úrad bol vzhľadom na uplynutie zákonných lehôt už v čase doručenia podnetu oprávnený uložiť pokutu len v dvoch z týchto súťaží. Ide o zákazku Sociálnej poisťovne na strážnu službu z roku 2015, v ktorej uspel BONUL.

„Úrad verejnému obstarávateľovi uložil za porušenia zákona pokutu 25-tisíc eur, voči tomuto rozhodnutiu Sociálna poisťovňa podala na úrad žalobu,“ priblížil Hlivák. Úrad tiež uložil pokutu Ministerstvu obrany SR za zákazku na projektovú dokumentáciu pre rekonštrukciu hangáru č. 1 vo vojenskom útvare v Kuchyni z roku 2017, aj v tomto prípade bol úspešným uchádzačom BONUL.

„Úrad preukázal porušenie princípu transparentnosti. Keďže kontrolovaný súhlasil so zisteniami úradu, boli naplnené zákonné predpoklady na zníženie pokuty o polovicu a tak ministerstvo obrany zaplatilo pokutu 1 500 eur,“ podotkol predseda ÚVO.

Úrad zaslal výsledky kontrol ďalším kontrolným orgánom vzhľadom na závažnosť informácií v hromadnom podnete a na výsledky jeho vybavenia, v ktorých preukázal viacnásobné porušenia zákona o verejnom obstarávaní.

“Protimonopolný úrad sme požiadali o zváženie ďalšieho postupu v danej veci v súvislosti s preverovaním podozrenia, že pri realizácii zákaziek obsiahnutých v hromadnom podnete mohlo dôjsť k porušeniu pravidiel čestnej hospodárskej súťaže. Najvyšší kontrolný úrad sme požiadali o preverovanie hospodárnosti nakladania s finančnými prostriedkami zo strany kontrolovaných. A Generálnu prokuratúru sme požiadali o zváženie ďalšieho postupu v danej veci v rámci jej kompetencií,“ uzavrel predseda ÚVO Miroslav Hlivák.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Hlivák
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRSociálna poisťovňaÚVO Úrad pre verejné obstarávanie