Územie Zuckermandlu pred výstavbou skúmajú archeológovia

Zuckermandel
Foto: J&T Real Estate Katarina Krajnakova

BRATISLAVA 22. júla (WEBNOVINY) – Na území bratislavského Zuckermandlu, kde plánuje spoločnosť J&T Real Estate vybudovať novú štvrť, sa dnes začína archeologický výskum.

Ako informovala PR manažérka spoločnosti J&T Real Estate Katarína Krajňáková, investor umožnil začať prvú etapu archeologického výskumu ešte pred začatím stavebno-zemných prác, aby nedošlo k ohrozeniu možných archeologických nálezov.

Ďalšie etapy prieskumu budú robiť už počas výstavby budúceho projektu Zuckermandel. Archeologický prieskum po odbornej stránke zastreší Mestský ústav ochrany pamiatok, náklady spojené so zabezpečením lokality a nevyhnutnými zemnými prácami bude hradiť investor.

Spoločnosť J&T Real Estate plánuje novú mestskú štvrť vybudovať na území bývalého Zuckermandlu v Bratislave. Ako informovala Krajňáková, ide o územie v bezprostrednom kontakte s bratislavským Podhradím, na ktorého časti sa predpokladá severné pokračovanie hradného múru, vrátane vstupnej brány do Podhradia. Bratislavské Podhradie sa z historického pohľadu delilo na dve časti, Schlossberg, to je územie medzi hradom a mestom a takzvaný Zuckermantl, ktorý sa rozprestieral na území medzi hradom a Dunajom.

Chcú dať priestor na prezentáciu cenných nálezov

A práve táto historická časť mesta je podľa Krajňákovej predmetom archeologického výskumu. Cieľom výskumu je identifikovať, preskúmať a odborne zdokumentovať severné pokračovanie hradného múru vrátane predpokladanej vstupnej brány do Podhradia, ktorý bol zaznamenaný počas prvej etapy predstihového archeologického výskumu v roku 2007.

Rovnako v predstihu budeme overovať archeologický potenciál ostatného územia budúcej stavby, kde sa napríklad bude identifikovať zástavba Žižkovej ulice, ktorá bola zbúraná v 60-tych rokoch 20. storočia,“ vysvetlil riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave Ivo Štassel. Ako dodal, v rámci výskumu sa tu budú zameriavať na preskúmanie starších, teda stredovekých jadier tunajších parciel, prípadne pravekého osídlenia lokality. Podľa Krajňákovej si investor uvedomuje špecifiká výstavby na takto historicky zaujímavom území v centre mesta, preto vytvoril podmienky na zmapovanie územia ešte pred začatím stavebných prác. „Ak by sa objavili historicky cenné nálezy, chceli by sme vytvoriť priestor pre ich prezentáciu aj v novom Zuckermandli,“ dodala Krajňáková.

Spoločnosť J&T Real Estate po dohode s archeológmi skúmané územie označí a oplotí. Zabezpečí tiež ochranu zelene pred poškodením a výkop a odvoz zeminy. Krajňáková však upozorňuje, že počas prác sa bude v lokalite pohybovať viac nákladných áut.

Investor zdvojnásobí objem zelene

Všetky práce budú realizované spôsobom, aby mali čo najmenší dopad na čistotu komunikácií a žiadnym spôsobom neovplyvnili dopravnú situáciu v okolí.“ dodala. Spoločnosť J&T Real Estate plánuje v Podhradí postaviť 230 bytov pre takmer 800 ľudí. Investor chce vybudovať moderný mestský bulvár, prepojiť zeleň hradného kopca s nábrežím Dunaja a vytvoriť atraktívne verejné priestory. Podľa Krajňákovej investor oproti požiadavkám platného územného plánu zóny v Zuckermandli objem zelene zdvojnásobí.

Projekt počíta s uplatnením zelene, vybudovaním zelenej lávky ponad električkovú trať, vystavaním zelených striech a vybudovaním parkov. Podľa investora bude v projekte o 200 percent viac zelene oproti tomu, čo predpokladal územný plán.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom