V Bratislave sa zídu biskupi zo strednej a východnej Európy

Nový trnavský arcibiskup prevzal úrad
Ján Orosch (v strede) počas uvedenia do úradu trnavského arcibiskupa, prevzatia kánonického vlastnenia Trnavskej arcidiecézy v zmysle predpisu Kódexu kánonického práva, v Chráme sv. Jána Krstiteľa. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

BRATISLAVA 14. augusta (WebNoviny.sk) – Predsedovia biskupských konferencií strednej a východnej Európy budú v Bratislave diskutovať na tému „Migračná kríza a rodina“. Bratislava sa stane dejiskom pracovného summitu biskupov. Do hlavného mesta pricestuje 8. a 9. septembra 2016 štrnásť zástupcov biskupských konferencií, medzi ktorými budú aj dvaja kardináli.

„Summit bude naším spoločným príspevkom k hľadaniu východísk z krízy, ktorú sprevádza migračná vlna, z krízy rodín, a prejavom úsilia o prehĺbenie spolupráce medzi krajinami strednej a východnej Európy. Európa by sa mala vrátiť ku svojim kresťanským koreňom a realizovať účinnú populačnú politiku. Katolícka cirkev chce prispieť k európskej integrácii a zmierňovaniu spoločenského napätia. Budeme sa modliť za všetkých, ktorí trpia vojnou a terorizmom,“ povedal výkonný sekretár Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Anton Ziolkovský.

Hostia prídu na pozvanie predsedu KBS Stanislava Zvolenského. Pricestujú zástupcovia z takmer všetkých postkomunistických krajín – od Albánska až po Litvu. Chýbať nebudú kardinál Péter Erdő, ktorý je predsedom Rady európskych biskupských konferencií a kardinál Dominik Duka, pražský arcibiskup metropolita. Program pracovného stretnutia sa bude skladať zo štyroch blokov. Na začiatku každého z nich odznie vstupná prednáška a bude nasledovať moderovaná diskusia.

„Z účasti toľkých zástupcov biskupských konferencií sa veľmi tešíme. Považujeme to za prejav ich úsilia, aby hlas Katolíckej cirkvi v čase slovenského predsedníctva k aktuálnym otázkam zaznel silnejšie. Význam

stretnutia zdôrazňuje aj skutočnosť, že sa odohrá krátko pred neformálnym stretnutím hláv štátov alebo predsedov vlád krajín EÚ v Bratislave,“ dodal Ziolkovský.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie KBS Konferencia biskupov Slovenska