V Bratislave vypukne BLAF, prinesie pestrú ochutnávku umenia

BLAF
Foto: facebook.com/pages/BLAF-Bratislava-Art-F

BRATISLAVA 23. septembra (WEBNOVINY) – Prehľad o súčasnom slovenskom ale aj zahraničnom umení prinesie koncom septembra do Bratislavy štvrtý ročník festivalu BLAF.

Festival vizuálneho umenia BLAF – Bratislava Art Festival 2013 sa uskutoční od 26. až 29. septembra v desiatkach bratislavských nekomerčných a súkromných galérií a v Slovenskej národnej galérii (SNG).

„Programová dramaturgia festivalu je tento rok obohatená o vlastnú programovú zložku z dielne organizátora, Nadácie – Centrum súčasného umenia, ktorá bude spočívať v posilnení prednáškovej časti podujatia pod hlavičkou Ako na umenie a v novom bloku eventov v podobe performancií ako domácich, tak zahraničných umelcov, s názvom Živé umenie,“ informovala agentúru SITA hlavná koordinátorka projektu BLAF Uršula Žúži.

Tvorba mladej generácie

BLAF 2013 tradične otvorí veľkolepý koncert na nádvorí Slovenskej národnej galérie (SNG), tento rok v sprievode kapiel Puding Pani Elvisovej, Le Payaco a Zóna A. Nádvorie SNG bude žiť pestrým programom aj cez víkend.

Z domácej scény stojí za pozornosť podľa Žúži prezentácia tvorby mladej generácie – Andreja Cséfalvaya, Zuzany Žabkovej, Kataríny Morháčovej, Lucky Mičíkovej, Martina Vongreja, Miry Gáberovej, Piraten a ďalších. Zo zahraničných sa predstaví hviezda rakúskej performatívnej scény Ines Doujak, či mladý kosovský umelec Astrit Ismaili.

Z ostatných domácich performatívnych umelcov, či jednoducho iba umelcov, ktorí sa vyjadrujú aj vo forme performance – teda vystúpenia spojeného s hovoreným slovom, prvkami tanca, divadla a iných foriem umenia, bude zaujímavé napríklad literárne autorské duo Generátor X Michala Habaja a Petra Šuleja. Tí svoje vystúpenie doplnia tanečnými kreáciami mladých tanečníc. Predstaví sa i Petra Fornayová, tanečníčka a autorka divadelných a tanečných predstavení.

Umelci z celého sveta

BLAF
Foto: facebook.com/BLAF-Bratislava-Art-Festiva

Z prednášajúcich prídu do Bratislavy napríklad teoretička a kurátorka súčasného umenia Karen Archey z New Yorku, riaditeľky Vienna Fair Vita Zaman a Christina Steinbacher-Pfandt, profesor a vedec z Royal College of Art v Londýne a univerzity v Brightone David Crowley.

Hosťom BLAF-u 2013 bude i performatívny umelec z Bosny a Hercegoviny Mladen Miljanović, ktorý sa okrem iného tento rok predstavil v pavilóne Bosny a Hercegoviny na 55. Bienále v Benátkach.

Každá z tridsiatky zapojených bratislavských galérií pripravila pestrý program – nové výstavy, komentované prehliadky a ďalšie akcie. Pritom počas festivalu budú galérie pre návštevníkov otvorené bezplatne a v neštandardných otváracích hodinách.

Pestrý program galérií

Medzi zúčastnenými galériami je i Kunsthalle LAB v Dome umenia a po prvý raz i Galéria mesta Bratislava, ďalej nová komorná galéria Eggplant, bytová galérie Flatgallery, výstavné priestory v Pisztoriho paláci, design factory a mnohé iné výstavné priestory. V rámci ostatných sa návštevníci môžu tešiť na pestrý program galérie Artotéka, Galérie Čin-Čin, Medium, Nova, Open, Photoport, Satelit, Space, Slovenskej národnej galérie, T-Gallery, tranzit a ďalších.

„Zo sprievodných programov ani tento rok nebudú chýbať aktivity Slovak Fashion Council-u koncentrované do nového priestoru Kontakt v samom strede Starého Mesta. Slovak Fashion Council sa tento rok zameria na problematiku spolupráce ako devízy pre módny priemysel, resp. fashion biznis,“ avizovala Uršula Žúži. Prednášky domácich i zahraničných hostí na túto tému budú doplnené sprievodnou výstavou v galérii Satelit.

Vzdelávacie a tvorivé dielne

BLAF
Foto: facebook.com/pages/BLAF-Bratislava-Art-F

Na prednáške v rámci sprievodného projektu Clubovka predstaví svoju tvorbu mladý, talentovaný francúzsky dizajnér Ito Morabito (1977), tvoriaci pod značkou Ora-Ďto.

Počas BLAF-u bude v Bratislave zároveň stretnutie a kongres európskej iniciatívy teoretikov umenia AICA – International Association of Art Critics, na ktorom sa rovnako predstavia medzinárodne etablovaní zaujímaví profesionáli z oblasti teórie vizuálneho umenia.

Medzi inými študenti z desiatich katedier Vysokej školy výtvarných umení budú navrhnú na workshope originálny dizajn mestských bicyklov, z ktorých vo finále jeden vyžrebujú pre niektorého z návštevníkov festivalu a jeden pre autora najoriginálnejšieho vizuálu, o čom rozhodne medzinárodná komisia.

BLAF 2013 posilnil aj svoj vzdelávací rozmer a v rámci sprievodného programu V galérii nezvoní, ktorý vznikol s podporou Nadácie Orange, pripravil pre 600 žiakov základných škôl a študentov stredných škôl, pestrú zmes vzdelávacích a tvorivých dielní. Sprievody po vybraných galériách budú prebiehať počas prvých dvoch dní festivalu v troch turnusoch.

Záver festivalu a jeho ukončenie budú situované do Tranzit-u na Zlatých pieskoch, kde sa okrem neformálnej záverečnej party bude premiérovo premietať film Braňa Špačka Marec, poberáš sa starec? alebo s Julom Kollerom od bodu A do bodu B., ktorý vznikol pri príležitosti dnes už legendárnej výstavy Júliusa Kollera v tranzite v roku 2005. Bonusom BLAF-u 2013 bude každoročne možnosť výhry – tentokrát už spomínaného mestského bicykla. Stačí prejsť päť galérií, zozbierať od každej pečiatku do programovej brožúry a odovzdať ju v poslednej navštívenej galérii. Výhercu vyžrebujú po skončení festivalu.

Viac informácií o programe BLAF 2013 možno nájsť na webstránke festivalu – http://www.blaf.sk/.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom