V Bratislave vyrastie vedecký park za desiatky miliónov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vedec
Vážnosť ochorenia COVID-19 súvisí aj s génmi Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 27. februára (WEBNOVINY) – Do polovice roka 2015 by mal v bratislavskej Mlynskej doline stáť vedecký park s vybavením na špičkovej úrovni. Vedecké pracovisko v blízkosti Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského (UK) by malo stáť 42 miliónov eur, z toho 35,6 milióna pôjde z eurofondov, 4,2 milióna zo štátneho rozpočtu a zvyšok z vlastných zdrojov doplatí UK. Predstavitelia univerzity aj minister školstva Dušan Čaplovič dnes poklepali základný kameň parku. Slúžiť bude predovšetkým vedcom z univerzity, priniesť by mal výsledky najmä v oblasti medicíny.

„Technologické vybavenie bude absolútne držať krok so svetovou špičkou, budú tam laboratóriá s profesionálnou obsluhou,“ hovorí prodekan Prírodovedeckej fakulty UK pre projektovú činnosť Vladimír Kováč. Ako uviedol rektor UK Karol Mičieta, vybudovaním parku sa špičkové technológie pre špičkových vedcov dostanú konečne do adekvátnych priestorov a vďaka tomu budeme môcť spolupracovať so zahraničím.

Vedecké pracovisko by malo priniesť výsledky predovšetkým v medicíne, najmä v tej environmentálnej. „To znamená zlepšenie zdravotného stavu obyvateľstva, kde ide predovšetkým o prevenciu, teda zistenie takých škodlivých prvkov v prostredí, o ktorých dnes ani veľmi nevieme – rôzne mikročastice, peľové častice, ktoré spôsobujú alergie či iné komplikácie,“ vysvetlil prodekan Kováč. Ďalšou oblasťou, ktorou sa bude výskum zaoberať, je molekulárna medicína.

„Ja dúfam, že sa podarí zasiahnuť až do takých oblastí, akou je liečba rakoviny, ktorá dnes je na veľmi nádejnej ceste,“ dodáva prodekan Prírodovedeckej fakulty UK.

Vedecký park bude slúžiť najmä vedcom z UK a ponúkne 250 pracovných miest. Mladí vedci – doktorandi tak budú môcť nájsť uplatnenie v špičkovej vede. V budove vedeckého pracoviska vybudujú približne 80 laboratórií pre biotechnológiu, molekulárnu biológiu, genetiku, chémiu, mikrobiológiu či virológiu. Pribudne aj 50 pracovní a rokovacích miestností. Do výskumu bude zapojených 11 bratislavských fakúlt UK. Vedecký park bude miestom, ktoré pod jednu strechu spojí roztrieštené jednotky výskumu na univerzite. Do aktivít sa neskôr zapoja aj firmy zo súkromného sektora podnikajúce vo vedecko-technickej oblasti. Podľa prodekana Kováča však rozhodujúce obdobie príde po vybudovaní pracoviska. Potrebné bude totiž cez rôzne projekty získať peniaze aj na aktivity vedeckého parku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan ČaplovičKarol Mičieta