V Česku vybuchol panelák, najmenej dvaja ľudia sú mŕtvi

Vybuch
nepouzivat ako ilustracku, prosim Foto: facebook.com/Radimit Splašený

OSTRAVA 17. februára (WEBNOVINY) – Českým mestom Frenštát pod Radhoštěm v nedeľu nadránom otriasol výbuch obytného panelového domu, ktorý zrejme spôsobil výbuch plynu.

Trojposchodová stavba v meste v Moravskosliezskom kraji je výrazne poškodená a prepadli sa v ňom dva stropy.

Českí záchranári potvrdili dve úmrtia a 11 zranených a niekoľko nezvestných. Medzi nimi sú aj dve deti.

Prítomní hasiči nevedia odhadnúť, koľko osôb sa v troskách domu ešte nachádza, keďže jeho narušená statika vytvára veľké nebezpečenstvo zrútenia a zabraňuje im vo vstupe doň, píše portál českého denníka Mladá Fronta DNES.

Ako informuje spravodajský server ČT24.cz, prvý muž podľahol zraneniam pri prevoze do nemocnice, druhého našli záchranári priamo v dome. Na miesto nešťastia prišiel aj policajný kynológ so psom. Dvaja zranení utrpeli vážne popáleniny a museli ich previezť do Fakultnej nemocnice v Ostrave. Celkovo bolo zranených osem dospelých a tri deti.

Portál Lidovky.cz dodáva, že evakuovaní boli aj obyvatelia okolitých domov. Na mieste zasahuje veľký počet, hasičov, zdravotníkov a policajtov.

Zábery Českej televízie

„Celkovo sme prijali sedem pacientov, u dvoch je stav kritický, Ďalší dvaja majú stredne ťažké alebo ľahké popáleniny,“ cituje ČT24. cz slová hovorcu Fakultnej nemocnice Ostrava Tomáša Odborného.

Ako dodávajú Lidovky.cz, medzi obyvateľmi sa špekuluje, že nemuselo ísť o neúmyselné nešťastie. „Na prízemí býval veľmi problémový človek. Mesto ho chcelo vysťahovať a on sa vyhrážal, že všetkých zabije,“ cituje portál Lidovky.cz Tomáša Babínca.

Fotografie z miesta nešťastia ukazujú, že obytný dom nemá strechu a na niektorých poschodiach sú prepadnuté stropy. Dve steny domu museli už hasiči strhnúť. Ide o jednu z najväčších tragédií tohto typu v novodobých dejinách krajiny. Česká televízia uviedla, že dve obete si naposledy vyžiadal výbuch plynu v roku 2004.

Zábery portálu novinky.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom