V Číne sa učia angličtinu krikom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: www.odditycentral.com

Davy Číňanov zoskupených okolo jednej osoby s mikrofónom, ktorá vykrikuje anglické vety a nadšený dav ich s vervou opakuje. Demonštrácia? Nie, nová metóda výučby angličtiny, ktorá sa postupne uchytila v najľudnatejšej krajine sveta. Jej zakladateľ Li Yang považoval tradičný spôsob výučby angličtiny v Číne za neefektívny, a tak začal radiť ľuďom, aby prekonali svoju hanblivosť a zvládli cudzí jazyk jednoducho – krikom. Crazy English (bláznivá angličtina) je v Číne prudko kritizovaná, keďže popiera tradičné východné hodnoty akými sú rezervovanosť, skromnosť a sebaovládanie. No i napriek tomu si v krátkom čase stihla získať tisíce prívržencov rôznych vekových skupín.

Bez názvu
Foto: www.odditycentral.com

Li Yang vyvinul Crazy English najprv len ako svojpomocný prostriedok. Ako malý hanblivý chlapec mal nielen problémy rozprávať po anglicky, ale rozprávať vôbec. Sám neodišiel ani do kina a prihovorenie sa cudzím ľuďom považoval za najväčšiu nočnú moru. V prvom ročníku na univerzite prepadol zo všetkých 13 predmetov vrátane angličtiny. A vtedy sa rozhodol, že nastal čas na zmenu. Prvým cieľom, ktorý si na novej ceste stanovil, bolo zvládnutie štandardného testu angličtiny pre vysokoškolských študentov. Pri príprave na testy si uvedomil, že jeho učenie je omnoho efektívnejšie, keď si texty číta nahlas. „Spôsobilo to, že som sa zrazu cítil sebavedomejšie, odvážnejšie a lepšie som sa sústredil na učenie,“ uviedol Li Yang. A tak si každý deň v univerzitnom areáli našiel tiché miesto, kde si čítal všetky anglické cvičenia a knihy nahlas. Test dokončil za 50 minút a prebojoval sa na druhú najvyššiu jazykovú úroveň na jeho univerzite.

Would you like to come to the party? – Chceli by ste prísť na párty?

Práve tento úspech inšpiroval mladého Číňan, aby vyvinul modernú metódu výučby angličtiny. Najprv sa o ňu podelil len so svojimi spolužiakmi, neskôr so svojimi kolegami v Inštitúte severozápadných elektronických zariadení, kde sa po škole zamestnal. Vo firme, kde cez obednú prestávku pravidelne vyšiel na strechu budovy, aby odtiaľ vykrikoval anglické súvetia, ho najprv považovali za blázna. Keď ho však neskôr vybrali medzi nádejných kandidátov rozhlasového vysielania v angličtine na rádiovej stanici Kuang-tung a následne získal post televízneho hlásateľa anglických správ na televíznej stanici v Kantone, zmenili názor. V roku 1994 bola jeho angličtina na nerozoznanie od rodených hovorcov. „Začalo ma však trápiť, že tristo miliónov Číňanov skutočne „bojuje“, aby sa naučili najvýznamnejší svetový jazyk tým nesprávnym spôsobom,“ uviedol Li Yang, ktorý vzápätí podal výpoveď a založil si vlastnú jazykovú školu, kde „kričí“ na svojich študentov, aby ich naučil po anglicky.

Crazy English podľa slov jej zakladateľa povzbudzuje študentov, aby kričali anglické slovíčka i celé vety, či už na vrcholoch striech, medzi budovami alebo na organizovaných zhromaždeniach. Hromadné kričanie údajne pomáha prekonať ľuďom ich hanblivosť, lebo ak to robia všetci, nikto sa necíti trápne. K Li Yangovej škole sa medzitým pripojilo mnoho učiteľov z Číny, ktorí usporadúvajú jazykové kempy a cestujú po krajine, aby učili angličtinu davy ľudí vo veku od 10 do 40 rokov – údajne veľmi úspešne. A potom, že krik nič nerieši.

www.odditycentral.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať