V detskom domove v Keni spreneverili peniaze

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Childrens Garden
Riaditeľka Nadácie Integra Beata Dobová so svojím adoptovaným dieťaťom Foto: Nadácia Integra - Beata Dobová

BRATISLAVA 23. septembra (WEBNOVINY) – Slovenská nadácia Integra dlhodobo podporuje deti z domova Detská záhrada v kenskom Nairobi, vďaka adopcii na diaľku tam desiatky Slovákov každý mesiac posielajú svojich 20 eur. Vedenie detského domova však časť peňazí spreneverilo, nadácia preto od spolupráce okamžite odstúpila.

Riaditeľa detského domova Mosesa Ndungu teraz vyšetrujú pre finančné machinácie aj zlé zaobchádzanie s deťmi. Sponzorov však nadácia ubezpečuje, že žiadne peniaze od začiatku tohto mesiaca, kedy sprenevera vyšla na povrch, už do domova nejdú a sponzorom ponúkli niekoľko možností, ako pomáhať iným deťom. Informovala o tom v liste sponzorov Beata Dobová z Integry.

Znepokojujúce správy začali prichádzať do nadácie už začiatkom roka. Vyšlo najavo, že v správnej rade sedeli priatelia Mosesa Ndungu, preto bola nefunkčná. V marci na naliehanie nadácie zloženie rady zmenili a nezávislí profesionáli zistili nezrovnalosti vo finančných výkazoch.

Navyše v priebehu leta odišlo niekoľko starších chlapcov pre fyzické tresty, deti sa na vyhrážanie vylúčením z domova aj bitku často sťažovali. Nadácia vzápätí pozastavila finančnú podporu a minulý týždeň postúpili vyšetrovanie kenským štátnym úradom.

Nadácia napriek všetkému podporu projektu neľutuje, pretože vďaka ich pomoci mohlo mnoho detí študovať, starali sa o ne a Slováci ich často navštevovali a písali si s nimi. Sponzorov sa chystajú informovať o možnostiach osobne na stretnutí vo štvrtok. „Našou najvážnejšou starosťou je budúcnosť detí,“ píše Dobová.

Staršie deti skončili v internátoch, mladšie sú aj počas vyšetrovania naďalej v detskom domove. Ak má dieťa príbuzných, vrátilo sa domov.

Ak vyšetrovanie preukáže vinu vedenia detského domova v oblasti zlého zaobchádzania detí a zneužívania príspevkov, bude možné buď vedenie vymeniť alebo deti presunúť do iných detských domovov. Nateraz však nie je jasné, aký bude výsledok vyšetrovania. Miestni úradníci môžu uprednostniť iné záujmy a nevykonať šetrenie dôsledne,“ vysvetlila Dobová.

Ak sponzori chcú naďalej čakať na svoje dieťa, s ktorým si vytvorili vzťah prostredníctvom listov, môžu zatiaľ prispievať na jeden z troch iných projektov. Integra však ponúka aj možnosť podporovať iné dieťa.

Tento prípad nie je v Afrike prvým, ani posledným. Takmer každá organizácia pracujúca v Afrike už podobný zažila. Projekty bývajú buď nesprávne riadené alebo sa zhorší charakter vedúceho pracovníka. „Možnosť, že sa situácia zopakuje aj v inom projekte, existuje.

Snažíme sa však poučiť zo skúseností získaných zo spolupráce s Detskou záhradou a každý ďalší projekt dôkladne preskúmať a vyhodnotiť predtým, než na ňom začneme spolupracovať. Pred uzavretím partnerstva s novou organizáciou navštívime každý projekt niekoľkokrát.

V Keni je najväčším problémom korupcia

Rozprávame sa s vedením aj zamestnancami, hovoríme s inými donormi projektu, s ľuďmi z komunity, ktorí projekt poznajú. Každý potenciálny partner musí mať k dispozícii auditované finančné správy a musí byť riadený nezávislou, funkčnou správnou radou.

Takisto pokračujeme v pracovných návštevách, aby sme mohli kvalitu projektu skontrolovať priamo na mieste. Všetky naše ostatné projekty riadia riaditelia so skúsenosťami s riadením a s absolvovanými tréningami, a všetci vyhoveli hodnotiacim kritériám,“ ubezpečila Dobová.

V Keni je najväčším problémom práve korupcia. Keď však malá organizácia podporuje malú organizáciu, vie na machinácie prísť ľahko. Pre dobrú kontrolu vyšlo najavo aj toto pochybenie.

Dobová preto dúfa, že problém nepodkope dôveru Slovákov v rozvojové projekty. Pracovníci nadácie do Kene chodili, videli, že deti sa v detskom domove mali lepšie ako na ulici a vďaka podobným projektom sa aj v budúcnosti mať budú.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať