V druhej etape Okolo Slovenska bol najrýchlejší Selig, líder Alaphilippe obsadil piate miesto

Okolo slovenska
Cyklisti počas pretekov Okolo Slovenska. facebook.com/Okolo-Slovenska

DUBNICA NAD VÁHOM 14. septembra (WebNoviny.sk) – Nemec Rüdiger Selig z tímu Bora-Hansgrohe sa stal víťazom 2. etapy cyklistických pretekov Okolo Slovenska, ktorou bola horská previerka so štartom v Ružomberku a cieľom v Dubnici nad Váhom (191,7 km).

Druhý skončil v záverečnom šprinte na tartanovej dráhe futbalového štadióna v Dubnici Belgičan Yves Lampaert (Quick-Step Floors) a tretí finišoval jeho tímový kolega Čech Zdeněk Štybar. Líder pretekov Francúz Julian Alaphilippe skončil s odstupom 1 sekundy piaty a podčiarkol záverečnú prevahu momentálne najlepšieho cyklistického tímu na úrovni World Tour Quick-Step Floors.

Šialený súboj o víťazstvo

Som veľmi šťastný a hrdý. Je to moje prvé etapové víťazstvo za päť rokov. Boli to náročné preteky, o triumf bolo treba bojovať. Záver mi pripomenul Paríž-Roubaix. Súboj o víťazstvo v posledných metroch bol šialený. Som rád, že to vyšlo,“ neskrýval radosť Selig.

Technický okruhový záver v Dubnici nad Váhom rozdelil pelotón na viacero časti. Spomedzi Slovákov bol najlepší Matúš Štoček z reprezentačného tímu SR na 53. mieste. Za víťazným Seligom zaostal o 29 sekúnd a zostal v pozícii najlepšieho Slováka v pelotóne. V otázke celkového víťaza spomedzi krajanov je však zdržanlivý. „Ešte ma čakajú dve etapy, takže nič nie je isté. V sobotu sa začína prakticky odznova. V piatok to bolo dobré až po Fačkovské sedlo, tam to už prestala byť sranda. Potom sme sa však spojili dve skupiny, čo bolo super, rozhodlo sa v závere pretekov. Posledný kilometer som už išiel tak, aby som dokončil. Nechcel som riskovať pád,“ zhodnotil 2. etapu Matúš Štoček.

Najbojovnejším jazdcom Umberto Orsini

Na druhom mieste je Juraj Sagan z Bory-Hansgrohe s takmer desaťminútovým mankom na Štočeka. V celkovej klasifikácii je priebežne 76. Najlepšiu trojku Slovákov uzatvára Patrik Tybor z Dukly Banská Bystrica.

Vôbec najdlhšia etapa 62. ročníka najväčších cyklistických pretekov na Slovensku obsahovala 7 vrchárskych prémií (Donovaly, Šturec, Čremošné, Vyšehradné, Fačkovské sedlo, Čičmany, Homôlka) a 3 rýchlostné prémie (Čičmany, Nová Dubnica, Dubnica nad Váhom). Za najbojovnejšieho jazdca etapy vyhlásili Taliana Umberta Orsiniho (Bardiani CSF). Vo vrchárskej súťaži si vybudoval veľký náskok jeho krajan a tímový kolega Giulio Ciccone. Bodovaciu súťaž po novom vedie Julian Alaphilippe. Na druhom mieste v „bodovačke“ je obhajca celkového triumfu Tratnik. Slovák Haring klesol na tretiu priečku.

V sobotu preteky Okolo Slovenska (kat. UCI 2.1) pokračujú treťou etapou z Dubnice nad Váhom do Nitry. Má zvlnený charakter a na konci po 180 km sa očakáva šprintérsky finiš.

Okolo Slovenska 2018:

2. etapa (Ružomberok – Dubnica n / V., 191,7 km): 1. Rüdiger Selig (Nem.) Bora-Hansgrohe 4:32:32 h, 2. Yves Lampaert (Belg.) Quick-Step Floors, 3. Zdeněk Štybar (ČR) Quick-Step Floors – rovnaký čas ako víťaz, 4. Cesare Benedetti (Tal.) Bora-Hansgrohe +1 s, 5. Julian Alaphilippe (Fr.) Quick-Step Floors +1, 6. Ben Hermans (Belg.) Reprezentácia Belgicka +9,… 53. Matúš Štoček Reprezentácia SR +29 s., … 77. Martin Haring Dukla Banská Bystrica +2:03 min, 88. Juraj Karas Reprezentácia SR, 89. Martin Mahďar Dukla Banská Bystrica obaja +10:02, 90. Štefan Nota Reprezentácia SR (všetci Slovensko) +10:07

Poradie po 2. etape: 1. Julian Alaphillippe (Fr.) Qucik-Step Floors 8:49:04 h, 2. Jan Tratnik (Slov.) CCC Sprandi Polkowice +16 s, 3. Cesare Benedetti (Tal.) Bora-Hansgrohe +22, 4. Ben Hermans (Belg.) Reprezentácia Belgicka +26, 5. Josef Černý (ČR) Elkov – Author Cycling Team +28, 6. Tobias Foss (Nór.) Uno-X Norwegian Development Team +31, … 38. Matúš Štoček Reprezetnácia SR +3:08 min, 76. Juraj Sagan Bora-Hansgrohe +12:45,… 87. Patrik Tybor +17:33, 88. Martin Haring obaja Dukla Banská Bystrica (všetci SR) +17:34.

Bodovacia súťaž: 1. Julian Alaphilippe (Fr.) Qucik-Step Floors 30 bodov, 2. Jan Tratnik (Slov.) CCC Sprandi Polkowice 25, 3. Martin Haring (SR) Dukla Banská Bystrica 24, 4. Rüdiger Selig (Nem.) Bora-Hansgrohe, 5. Yves Lampaert (Belg.) Quick-Step Floors obaja 20, 6. Cesare Benedetti (Tal.) Bora-Hansgrohe17

Poradie Slovákov po 2. etape: 1. Matúš Štoček Reprezentácia SR 8:52:12 h, 2. Juraj Sagan Bora-Hansgrohe – obaja 9:01:49, 3. Patrik Tybor 9:06:37, 4. Martin Haring 9:06:38, 5. Juraj Bellan 9:07:13, Ján Andrej Cully všetci Dukla Banská Bystrica 9:07:16

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Julian AlaphilippeJuraj BellanJuraj SaganMartin HaringMatúš ŠtočekPatrik Tybor