V druhom štvrťroku zbankrotoval rekordný počet Slovákov

Bankrot
Foto: Ilustračné foto: financnitrgi.com

BRATISLAVA 18. júla (WEBNOVINY) – Počet osobných bankrotov v druhom kvartáli tohto roka vzrástol, pričom bol kvartálne historicky najvyšší. Vyhlásených bolo 110 osobných bankrotov, čo je medziročne o 31 percent viac.

Ako ďalej vyplynulo z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, dôvodom podania žiadosti o osobný bankrot je bezvýchodisková situácia, do ktorej sa niektorí občania dostali pre neschopnosť splácať svoje finančné záväzky.

Spúšťačom problémov je najčastejšie strata zamestnania, zníženie pracovnej schopnosti pre chorobu, resp. nedostatočná výška príjmov v pomere k výške dlhov.

Najmenej bankrotov bolo v Košickom kraji

Regionálne rozdiely medzi krajmi pretrvávajú podľa vyjadrení firmy dlhodobo. Najviac osobných bankrotov bolo kvartálne od roku 2009 do konca roku 2013 v Banskobystrickom kraji.

V druhom štvrťroku 2014 bol ale rovnaký počet bankrotov, teda 19, vyhlásený aj v Bratislavskom kraji a na každý z týchto krajov pripadal 17,3-percentný podiel z ich celkového počtu.

Naopak, najmenej osobných bankrotov bolo v obidvoch porovnávaných štvrťrokoch vyhlásených v Košickom kraji.

Osobné bankroty v ČR sú oveľa vyššie

Proces osobného bankrotu je podľa vyjadrení spoločnosti CRIF v podmienkach SR legislatívne a finančne náročnejší ako napr. v ČR, kde ho využíva výrazne viac občanov.

Zatiaľ čo v SR na 100-tisíc obyvateľov pripadali v druhom štvrťroku 2014 iba dva osobné bankroty, v ČR ich bolo takmer 46.

Počet osobných bankrotov v ČR, ktorých bolo 4 799, viac ako dvojnásobne prevyšoval počet bankrotov právnických osôb a fyzických osôb – živnostníkov, zatiaľ čo v SR ich bolo o jeden bankrot menej, pričom bolo na majetok podnikateľských subjektov vyhlásených 111 konkurzov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom