V generálke na ZOH 2010 prehra SR so Švajčiarskom

Slovensko - Švajčiarsko
hokej

SPIŠSKÁ NOVÁ VES 19. decembra (WEBNOVINY) – Slovenskí hokejoví reprezentanti prehrali v sobotňajšom prípravnom stretnutí v Spišskej Novej Vsi so Švajčiarmi 2:3 (0:2, 2:1, 0:0). Domáci národný tím síce bol v úvodnom dejstve lepším mužstvom, ale v 17. min v rozpätí jedenástich sekúnd inkasovali z hokejok Jeannina a Sannitza. V druhej tretine Slováci presilovkovými gólmi Pálffyho a Baranku vyrovnali, Švajčiarov však poslal do najtesnejšieho vedenia Wick. Aj napriek veľkej snahe v tretej časti už zverenci Jána Filca nedokázali opäť aspoň vyrovnať a v 48. vzájomnom meraní síl prehrali po 23. raz, štvrtýkrát v rade. Naposledy Slováci triumfovali nad Švajčiarmi pred rokom v prípravnom zápase v Košiciach.

Slovensko – Švajčiarsko 2:3 (0:2, 2:1, 0:0)

Góly: 31. Pálffy (Marcel Hossa, Bartovič), 32. Baranka (Radivojevič) – 17. Jeannin (Wick, Bärtschi), 17. Sannitz (Domenichelli, Furrer), 35. Wick (Bärtschi, Jeannin).

Vylúčení: 1:5 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc, Ország – M. Valach, Stano, 3250 divákov

Slovensko: Staňa – Lintner, Baranka, Graňák, Štrbák, T. Slovák, Frühauf – Pálffy, Bartečko, Marcel Hossa – J. Kolník, Kukumberg, Bartovič – Radivojevič, Cibák, Sejna – Rudolf Huna, Zagrapan, Š. Ružička

Švajčiarsko: Stephan – Diaz, Furrer, Du Bois, Hirschi, Höhener, Von Gunten, Blum, Blatter – Sprunger, Sannitz, Domenichelli – Bärtschi, Jeannin, Wick – Gardner , Romy, Monnet – Stancescu, Peter, Savary

Slováci začali aktívnejšie a už od 23. sekundy mali výhodu presilovej hry, v nej však zverenci Jána Filca toho veľa nevymysleli a Stephana vo švajčiarskej bránke neohrozili. Samostatne to skúšal Bartovič, ale jeho sólo sa skončilo nepresnou prihrávkou. V ďalšej presilovke veľmi dobre hľadal Pálffy spoza bránky Bartečka, ale ten sa – tiesnený dvojicou obrancov súpera – nedostal k zakončeniu. Potom prišli chvíle Ľuboša Bartečka, ktorý sa dvakrát rútil sám na Stephana: v prvom prípade v mikrosúboji s brankárom súpera neuspel a v tom druhom jeho spätná prihrávka nenašla Pálffyho. Po nepremenených šanciach prišiel na druhej strane trest v podobe dvoch „zlepených“ gólov v 17. min. Najprv Jeannin tečoval strelu Wick a otvoril skóre, o jedenásť sekúnd neskôr si po Slovákovej chybe pred Staňu nakorčuľoval Sannitz a bez väčších problémov zvýšil na 2:0.

V úvode druhej tretiny mohli korigovať Kukumberg či Bartovič, Stephan však bol pozorný. Na druhej strane pohrozil Gardner, Staňa tentoraz zachránil. Švajčiari predvádzali svoju typickú hru: dôsledne bránili stredné pásmo a hostiteľov do šancí príliš nepúšťali. Slovenská šanca prišla v 30. min, keď na trestnú lavicu odišiel na štyri minúty Domenichelli. V presilovke rozkrútil tím SR „kolotoč“, Marcel Hossa vystrelil od modrej, odrazený puk sa dostal ku kapitánovi Pálffymu a ten znížil na 1:2. Slováci sa rýchlo opäť dostali do útočnej tretiny a 54 sekúnd po znížení vyrovnal na 2:2 svojím premiérovým gólom v reprezentácii obranca Ivan Baranka. V 35. min však využil zaváhanie slovenskej obrany po peknej prihrávke Bärtschiho spoza bránky Wick a strelou ponad pravé plece Staňu poslal Švajčiarov znova do vedenia.

Tretie dejstvo začali obe mužstvá rozhárane, kombinácia viazla u Slovákov aj Švajčiarov. Slovenský tím sa pred zaplnenou Spiš Arénou snažil vyrovnať, hostia však dôsledne bránili a vzdorovali tlaku. Tím pod vedením kormidelníka Filca trochu zabrzdilo vylúčenie Frühaufa. V 56. min sa slovenskí útočníci ocitli vo viacerých šanciach, ale defenzíva Švajčiarov na čele s pozorným Stephanom nekapitulovala. V 59. min nastrelil Š. Ružička hornú žŕdku súperovej bránky. Tím pod taktovkou trénera Ralpha Kruegera v závere Slovákov nepustil ani k power-play.