V hlavnom meste Mexika začali demolovať budovy poškodené zemetrasením

Mexiko
V hlavnom meste Mexika začali demolovať prvú z približne 150 až 200 budov, ktoré vážne poškodilo zemetrasenie z 19. septembra. Foto: SITA/AP

MEXIKO 10. októbra (WebNoviny.sk) – V hlavnom meste Mexika začali demolovať prvú z približne 150 až 200 budov, ktoré vážne poškodilo zemetrasenie z 19. septembra. Zemetrasenie s magnitúdom 7,1 si vyžiadalo 369 obetí a zrútilo sa počas neho najmenej 38, prevažne obytných, budov, ďalšie spadli čiastočne.

Podľa šéfa pre bezpečnosť stavieb mesta Mexiko Renata Berrona, niektoré z narušených budov opravia, mnohé ale budú musieť zdemolovať, pretože predstavujú hrozbu pre svoje okolie a chodcov.

Zatiaľ sa však odmietol vyjadriť, koľko budú demolácie stáť a ako dlho potrvajú. V Mexiku sú pritom mnohé budovy od seba vzdialené menej ako 15 centimetrov, čo bude práce značne komplikovať. Mnohí sa tiež obávajú, že majitelia budov sa proti rozhodnutiu o demolácii odvolajú. Dohodu zatiaľ podľa Berrona uzavreli s vlastníkmi 11 domov.

Berron zároveň dodal, že 90 percent stavieb, ktoré sa zrútili alebo poškodili, postavili ešte pred zemetrasením v roku 1985, po ktorom sprísnili stavebné normy. Mesto teraz zvažuje ďalšie sprísnenie stavebného zákona.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom