V Indii postavili desaťposchodovú budovu za necelé dva dni

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: www.daily.bhaskar.com

Budovy, ktoré sa za niekoľko hodín premenia z plánov na papieroch na realitu, zažívajú čoraz väčší rozmach. Priekopníkom v tejto oblasti je najmä čínska stavebná spoločnosť Broad Group, ktorá zvládla postaviť 15-poschodový hotel za šesť dní, 30-poschodový hotel za 15 dní a už onedlho sa chystá pustiť do mrakodrapu Sky City – najvyššej budovy na svete, ktorá by mala byť dokončená v priebehu 90 dní. Zdá sa však, že Čína má novú konkurenciu – uplynulý víkend v Indii vyrástla desaťposchodová budova za necelých 48 hodín, ktorá sa okamžite zapísala medzi rekordné stavby.

Bez názvu
Foto: www.daily.bhaskar.com

Budova menom Instacon stojí v severoindickom meste Mohali a je postavená z ocele a prefabrikovaných materiálov. Na jej realizácii pracovalo celkovo 200 robotníkov, vrátane 25 technikov a inžinierov, ktorí za pomoci štyroch žeriavov zúrivým tempom osadzovali celú konštrukciu už od štvrtka 29. novembra. Za prvých 24 hodín bolo hotových takmer sedem poschodí. V sobotu bola budova dokončená ešte pred predpokladaným konečným termínom.

„Naším cieľom bolo postaviť desaťposchodovú budovu do 48 hodín. Chceli sme dokázať, že je to možné,“ uviedol inžinier stavby. Nápad na postavenie budovy v rekordnom čase dostal majiteľ stavebnej spoločnosti Harpal Singh po tom, ako stavba jeho vlastného domu pre nedostatok robotníkov neustále meškala. Singh chcel dokázať, že stavať sa dá aj rýchlo a na tlačovej konferencii uplynulý víkend potvrdil, že ide o indický rekord.

„Zmontovali sme 200-tonovú budovu na ploche 25-tisíc metrov štvorcových v rámci plánovaného času 48 hodín,“ uviedol Singh, ktorý sa popýšil aj certifikátom indickej obdoby Guinnessovej knihy rekordov Limca Book of Records.

Desaťposchodová budova jednoduchého tvaru je síce dokončená, klimatizácia, osvetlenie a funkčné toalety však budú namontované až dodatočne.

Hlavný architekt budovy I.C. Syal si myslí, že budova, ktorá je odolná voči silnému vetru, zemetraseniam i presakovaniu, vydrží aspoň 600 rokov. Kvalitu stavby podľa informácií agentúry DPA overili aj odborníci zo štátneho vedeckého ústavu.

http://daily.bhaskar.com, www.dailymail.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať