V Írsku sa začal summit G8, reč bude aj o konflikte v Sýrii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
G8
Írsko očakáva demonštrácie antiglobalistov a antikapitalistov. Foto: SITA, AP

LOUGH ERNE 17. júna (WEBNOVINY) – V Severnom Írsku sa v pondelok začína dvojdňový summit krajín skupiny G8, ktorý bude okrem tradičných ekonomických tém zameraný aj na vyše dvojročný ozbrojený konflikt v Sýrii.

Účasť na schôdzke v luxusnom golfovom stredisku Lough Erne prisľúbili viacerí lídri vrátane britského premiéra Davida Camerona, amerického prezidenta Baracka Obamu, nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, japonského premiéra Šinza Abeho a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Lídri sa budú venovať aj otázkam boja proti daňovým rajom a vytvoreniu spoločnej politiky v tejto oblasti.

Témou bude aj reakcia mocností na obvinenia zo strany Spojených štátov, podľa ktorých sýrsky režim prezidenta Baššára al-Asada použil voči povstalcom chemické zbrane.

Nedeľňajšiemu stretnutiu Camerrona a Putina taktiež dominovala Sýria, ktorá bude aj hlavnou témou pondelňajšieho rokovania ruského lídra s Obamom. Putin už dal jasne najavo, že Rusko je proti dodávaniu zbraní sýrskym povstalcom. Putin zdôraznil, že ruské dodávky zbraní pre al-Asadov režim nie sú porušením medzinárodných zákonov.

„Neporušujeme žiadne pravidlá a vyzývam našich partnerov, aby sa tiež takto správali,“ vyhlásil ruský prezident po stretnutí s Cameronom. Zároveň zdôraznil, že všetky strany musia prekonať rozdiely, pretože majú spoločný cieľ, a tým je ukončenie občianskej vojny v Sýrii.

Summit G8 sprevádzajú mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Politikov stráži asi 8000 príslušníkov bezpečnostných síl. Polícia očakáva demonštrácie antiglobalistov a antikapitalistov.

Dve rozsiahle demonštrácie sa konali aj v sobotu, neprerástli však do násilností.

Washington sa spolu s Moskvou usiluje o zorganizovanie mierovej konferencie vo švajčiarskej Ženeve, kde by mali rokovať tak zástupcovia režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada, ako aj jeho oponenti.

Američania tento mesiac zverejnili správu, podľa ktorej al-Asad použil voči povstalcom chemické zbrane a prekročil tak pomyselnú „červenú čiaru“. Podľa anyltikov je však veľmi nepravdepodobné, že Putin ustúpi, prestane podporovať sýrsky režim a bude súhlasiť s vyzbrojením povstalcov.

„S Rusmi stále diskutujeme o tom, či existuje spôsob, ako spojiť časti režimu s opozíciou a dosiahnuť politické riešenie,“ cituje agentúra AFP Bena Rhodesa, zástupcu hlavného amerického bezpečnostného poradcu. „Nemáme ilúzie o tom, že to bude jednoduché,“ dodal.

Pripravovaná mierová konferencia v Ženeve je spoločnou iniciatívou Ruska a Spojených štátov. Diplomatické snahy o zastavenie násilia v Sýrii však doteraz nepriniesli žiadny úspech, zatiaľ čo tvrdší postup voči Damasku zo strany OSN blokujú Rusko a Čína. Sýrsky prezident al-Asad obviňuje zahraničie z materiálnej podpory „teroristov“ a odmieta z postu prezidenta odstúpiť. V dôsledku 26 mesiacov trvajúceho ozbrojeného konfliktu prišlo o život viac ako 95-tisíc ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať