V kauze BMG a Horizont vypovedal svedok cez telemost

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Majský

PEZINOK 9. marca (WEBNOVINY) – Obžalovaný podnikateľ Jozef Majský sa podľa svedka Františka Kocha mohol zúčastniť na rokovaniach o zvažovanom predaji spoločnosti Marshall bus z portfólia nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG invest. Z ich tunelovania pri prevode na nových majiteľov je Majský spolu s Dávidom Brtvom a Patrikom Pachinger obžalovaný. „V roli konzultanta som sa predpokladám mohol zúčastniť na sedení, kde mohli byť tieto osoby,“ povedal dnes Koch súdu. Na týchto rokovaniach však nešlo o prevod celých nebankoviek, ale len o predaj spoločnosti Marshall bus. O možnosti spolupráce tejto firmy s českou firmou Liaz – ktorá zas patrila do portfólia spoločnosti Jozefa Majského – začal Koch diskutovať aj s Maským, ktorého potom prizval na rokovania. Koch vypovedal cez telemost z budovy pražského súdu, lebo do sídla Špecializovaného trestného súdu v Pezinku prísť nechcel. Po rokoch si na podrobnosti nepamätal, odvolával sa svoju výpoveď spred deviatich rokov. „Bol som prizvaný k obchodu, tesne po začiatku, po prvých jednaniach som z neho odstúpil, a bol som prizvaný k niektorým ďalším jednaniam ako konzultant,“ povedal svedok. O spoločných aktivitách trojice obžalovaných svedok nemá vedomosť. „S BMG a Horizontom som nemal nikdy nič spoločné,“ vyhlásil Majský po Kochovej výpovedi.

Vo svojej výpovedi z roku 2002 Koch uviedol, že v deväťdesiatych rokoch podnikal v Českej republike aj na Slovensku, neskôr sa odsťahoval na Maltu. Pozná sa so všetkými tromi obžalovanými. Kamarátil sa s deťmi Majského, cez ktoré sa dostal k obchodným rozhovorom s otcom. Pachinger poznal už zo školy, v minulosti mali aj spoločnú firmu. Práve on prizval Kocha k rokovaniam o obchodoch s Horizont Slovakia, kde sa zoznámil aj s Brtvom Vladimír Fruni ako pôvodný majiteľ Horizontu podľa Kocha zvažoval predaj spoločnosti Marshall Bus, ktorú nebankovka vlastnila. Podľa Kocha sa zvažovala prípadná spolupráca tejto firmy s Liazom, o čom rokoval s Majským. „Na niektorom stretnutí bol prítomný Majský, ale neviem na ktorom,“ povedal vtedy. Podľa Kocha nedošlo nikdy k definitívnej dohode s pôvodným majiteľom BMG Františkom Frunim na tom, že by niekto napokon odkúpil firmu na výrobu autobusov. Podľa svedka v čase záverečných rokovaní už boli medializované informácie o audite nebankoviek – ich celková situácia podľa Kocha majiteľov asi zaujímala viac ako čiastkový obchod s Marshall bus. V jednej zo starších výpovedí pripustil, že sa časom mohol dozvedieť o tom, že Pachinger by mal záujem kúpiť celú nebankovku. V minulosti uviedol, že nemá vedomosť o tom, že by za takým obchodom mohol stáť Majský, resp. jeho firma.

Trojica obžalovaných v tejto kauze si už raz vypočula rozsudok, ale ten nenadobudol právoplatnosť. Špeciálny súd ich 27. apríla 2007 odsúdil za trestné činy založenia a zosnovania zločineckej skupiny a podvodu. Podľa obžaloby spôsobili škodu vyše 26,5 milióna eur spoločnostiam BMG Invest a Horizont Slovakia. Senát odsúdil Jozefa Majského na 12 rokov, Dávida Brtvu na 11 rokov a Patrika Pachingera na 10 rokov. Rozsudok nenadobudol právoplatnosť, obžalovaní sa proti nemu odvolali. Najvyšší súd SR rozsudok zrušil a kauzu vrátil na opätovné prerokovanie.

V kauze na návrh prokurátora v novembri 2010 oddelili skutok sprenevery 5,6 milióna korún (185 886 €), za ktorý bol obžalovaný len Dávid B. Odsúdili ho na päť rokov väzenia, proti verdiktu sa odvolal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dávid BrtvaJozef MajskýPatrik PachingerVladimír Fruni
Firmy a inštitúcie BMG Invest a Horizont Slovakia