Kauzu vraždy ženy a chlapca v Moste pri Bratislave odročili na neurčito, Karol M. sa nedostavil na súd

Súdy
Foto: ilustračné, www.thinkstock.com.
  • aktualizované 20. júna, 13:40

BRATISLAVA 20. júna (WebNoviny.sk) – Na pôde bratislavského Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody sa vo štvrtok malo uskutočniť pojednávanie v kauze dvojnásobnej vraždy v Moste pri Bratislave z roku 2004. Nový senát, ktorému bol tento prípad predložený, však pojednávať nemohol, keďže sa dvom poškodeným nepodarilo doručiť predvolanie.

Ešte predtým však právny zástupca obžalovaného Karola M., ktorý podľa medializovaných informácii žije na Belize, predložil súdu jeho žiadosť o konanie v neprítomnosti.

Prokurátor s tým však nesúhlasil a požadoval, aby sa voči Karolovi M. konalo ako voči ujdenému. „Na obžalovaného je vydaných niekoľko príkazov na zatknutie a je evidentné, že sa pobytom v cudzine vyhýba trestným stíhaniam,“ uviedol prokurátor.

Na Karola M. sú vydané zatykače

Podľa obhajcu Petra Schmidla by sa však Karol M. na pojednávaní rád zúčastnil, bráni mu v tom však postup slovenských orgánov činných v trestnom konaní. Viaceré zatykače vydané na Karola M. sú totiž podľa neho aj z prípadov, v ktorých boli spoluobžalovaní Karola M. už oslobodení. „Keby pricestoval, okamžite by ho zobrali,“ povedal Schmidl.

Karol M. pritom podľa neho má bytostný záujem, aby sa konanie vo veci dvojnásobnej vraždy čo najskôr skončilo. Preto ani netrvá napriek zmene predsedu senátu na opakovaní doposiaľ vykonaného dokazovania.

Obhajca doplnil, že Karol M. komunikuje s políciou a prokuratúrou v prípadoch, s ktorými je spájaný. Dodal, že nie je možné konštatovať, že by bol na úteku, keďže to, kde sa nachádza, „vie na Slovensku každé malé dieťa“. Súd pojednávanie následne odročil na neurčito. Trojica spoluobžalovaných, konkrétne Branislav A., Nikola P., a Jozef B. sa vo štvrtok na pojednávaní nevyjadrili, či budú požadovať opakovanie konania.

Predseda senátu odišiel do dôchodku

Naposledy sa v tejto veci pojednávalo v roku 2016, následne odišiel pôvodný predseda senátu do dôchodku. Spisový materiál si tak musel naštudovať nový predseda senátu. V prípade, že v rámci trestného konania nastane zmena v senáte, musia obžalovaní so zmenou súhlasiť. Inak sa vykonané dokazovanie bude musieť pred súdom zopakovať.

Vražda mladej ženy a desaťročného chlapca sa stala 29. decembra 2004 v Moste pri Bratislave. Obeťou mal byť podľa výsledkov vyšetrovania bývalý policajt Juraj G., otec chlapca a vtedajší partner zabitej ženy. Páchatelia však v aute omylom zastrelili dieťa a ženu.

Vo veci sú obžalovaní na doživotie odsúdený príslušník východoslovenského podsvetia Branislav A. a tiež Nikola P., Jozef B. a Karol M., ktorý je dlhodobo na úteku v zahraničí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom