V Kazachstane skončilo v putách už približne 12-tisíc osôb, za posledných 24 hodín zadržali 1678 ľudí

Kazakhstan Protests Police block the road to control the traffic in Almaty, Kazakhstan, Wednesday, Jan. 12, 2022. Kazakh authorities said Wednesday they detained 1,678 more people in the past 24 hours over their alleged participation in the violent unrest that rocked the former Soviet nation last week, the worst since Kazakhstan gained independence three decades ago.
Foto: AP Photo

Kazašské úrady v stredu oznámili, že za ostatných 24 hodín zadržali ďalších 1678 ľudí pre ich údajnú účasť na násilných nepokojoch, ktoré minulý týždeň otriasli touto niekdajšou sovietskou republikou. Podľa úradov v Almaty, najväčšom meste krajiny, ktoré nepokoje zasiahli najviac, sa celkový počet zatknutých zvýšil na približne 12-tisíc.

Protesty vypukli 2. januára pre prudký rast cien skvapalneného plynu a rýchlo ich začalo sprevádzať násilie. Prezident Kasym-Žomart Tokajev sa pre ne obrátil so žiadosťou o pomoc na Organizáciu dohody o kolektívnej bezpečnosti (ODKB), vedenú Ruskom, ktorá schválila vyslanie zhruba 2500 prevažne ruských vojakov do Kazachstanu na mierovú misiu. Tí však podľa Tokajeva tento týždeň z Kazachstanu odídu.

Hoci sa protesty začali pre zvýšenie cien plynu, ich intenzita naznačuje, že zrejme odrážajú širšiu nespokojnosť s vedením štátu, v ktorom už 30 rokov vládne tá istá strana.

Mnoho demonštrantov skandovalo „preč so starcom“, čím odkazovali na bývalého prezidenta Nursultana Nazarbajeva, ktorý aj po odstúpení v roku 2019 mal značnú moc ako šéf bezpečnostnej rady. Z toho postu ho však Tokajev pre nepokoje odvolal, zrejme aby upokojil demonštrantov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kasym-Žomart TokajevNursultan Nazarbajev