V Liverpoole sa zázrak nekonal, nepomohol ani Škrtel v útoku

FC Liverpool
FC Liverpool remizoval na domácom štadióne s FC Bazilej Foto: SITA/ AP

LIVERPOOL 10. decembra (WEBNOVINY) – Ani exportný gól Stevena Gerrarda či Martin Škrtel v útoku nezabránili vypadnutiu futbalistov FC Liverpool z tohtoročnej edície Ligy majstrov už v skupinovej fáze.

Návrat Liverpoolu do najprestížnejšej európskej klubovej súťaže po piatich rokoch trval len šesť zápasov, v tom poslednom, v utorkovom záverečnom 6. kole B-skupiny remizoval na domácom štadióne s FC Bazilej 1:1.

The Reds na postup potrebujú ďalšiu noc na Anfielde

„The Reds” vedeli, že na postup budú potrebovať ďalšiu z povestných európskych nocí na Anfielde. V obdobnej situácii boli takmer na deň presne pred desiatimi rokmi, vtedy museli zdolať Olympiakos Pireus 1:0 alebo rozdielom dvoch gólov. Halfvolejom spoza šestnástky v 86. minúte rozhodol kapitán Steven Gerrard, Liverpool zvíťazil 3:1 a dokráčal až k trofeji.

Prvý polčas utorkového stretnutia však domácim nechutil, v útoku boli úplne bezzubí, navyše v 25. minúte inkasovali z kopačky Fabiana Freia. Do kabín odchádzali mužstvá už za sneženia sprevádzaného dažďom.

V polčasovej prestávke tréner Brendan Rodgers musel svojim zverencom poriadne vyčistiť žalúdky, v druhom dejstve to vyzeralo, že nevymenil dvoch hráčov (Lazar Markovič za Rickieho Lamberta a Alberto Moreno za Josého Enriqueho), ale kompletnú jedenástku.

Liverpoolu spravila 61. minúta škrt cez rozpočet

Liverpool zvýšil obrátky, no škrt cez rozpočet mu spravila 61. minúta. Striedajúci Lazar Markovič sa nepochopiteľne ohnal po hosťujúcom Behrangovi Safarim a napriek tomu, že protihráča trafil azda iba končekmi prstov, holandský hlavný rozhodca Björn Kuipers mu ukázal červenú kartu.

Srbský krídelník dal pri ceste do kabíny štvrtému arbitrovi najavo, čo si o kontroverznom rozhodnutí myslí. V 69. minúte len o pár centimetrov minul bránku švajčiarskeho tímu ďalekonosný pokus slovenského obrancu Martin Škrtela. Ďalší sporný moment nastal o tri minúty neskôr, v pokutovom území po súboji o loptu s brankárom FC Bazilej Tomášom Vaclíkom spadol Steven Gerrard, Kuipers nepískal.

V 81. minúte Steven Gerrard dokázal, že ani vo veku 34 rokov nestratil čuch na pamätné momenty. Priamy kop zatočil do pravého horného rohu, a ako už mnohokrát v kariére vykresal „červeným” iskierku nádeje. „Ešte som nevidel záznam. Počul som len, ako za mnou zazvonila žrď a dúfal som, že sa lopta odrazí von. Potom som zbadal, ako sa radujú,“ opísal v rozhovore pre TV Prima inkasovaný gól český brankár Bazileja Tomáš Vaclík.

V závere sa Liverpoolčania pokúšali o zázrak

Slovenský stopér Martin Škrtel sa dokonca posunul na post útočníka. On ani jeho spoluhráči však šance nezužitkovali a 5-násobný európsky klubový šampión sa s touto súťažou lúči už v skupinovej fáze. Z tretieho miesta v tabuľke B-skupiny putuje do Európskej ligy.

„Zaslúžili sme si vypadnúť. Nerozhodol tento zápas, vonku v Bazileji sme podali neadekvátny výkon, v predchádzajúcom stretnutí v Bulharsku sme inkasovali hlúpy gól v závere. Postupuje sa na základe šiestich duelov,” priznal pre televíziu ITV Steven Gerrard, ktorý si v utorok pripísal jubilejný 100. presný zásah na Anfielde.

FC Liverpool stroskotal v skupine rovnako ako pri svojej ostatnej účasti v Lige majstrov v sezóne 2009/2010, v jarnej časti sa v Európskej lige dostal do semifinále. Aktuálna sezóna nápadne pripomína spomenutú 2009/2010, aj vtedy po vydarenom predchádzajúcom ročníku a konečnom druhom mieste v Premier League prišlo trápenie anglického giganta.