V múzeu komunizmu budú aj exponáty z Rwandy či Kambodže

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Komunizmus
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) – V Múzeu zločinov a obetí komunizmu, ktoré dnes v Bratislave otvorili aktivisti z Občianskeho združenia Nenápadní hrdinovia v zatiaľ provizórnych podmienkach priestorov budovy Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, by ľudia neskôr mali nájsť aj exponáty z iných totalitných režimov.

Uviedol to rektor vysokej školy Vladimír Krčméry, ktorý dnes spolu s Františkom Neupauerom z občianskeho združenia múzeum uviedol do „skúšobnej prevádzky“.

V múzeu sa objavia exponáty z mnohých krajín

Berlinsk, mur
Foto: SITA/AP

Prví návštevníci múzea uvidia výstavu dotýkajúcu sa problematiky komunizmu a pádu berlínskeho múru, ale aj predmety bývalých politických väzňov. Anton Srholec takto múzeu daroval svoj väzenský ešus.

V budúcnosti by sa tu však mali objaviť aj exponáty z Rwandy, Kambodže, Bosny či Južného Sudánu, teda krajín, kde pôsobia slovenskí misionári. Všetky tieto štáty boli podľa Krčméryho poznačené krvavými genocídami či masovým vraždením v mene nejakej ideológie. Budova múzea je podľa rektora symbolická.

„Táto budova je miesto, kde chodila blahoslavená Zdenka Schelingová do školy. Ona je klasický príklad politického väzňa,“ povedal Krčméry. Neupauer zasa upozornil na ďalšiu symboliku. Priamo pred budovou múzea a zároveň novou budovou úradu vlády sa nachádza socha komunistického pohlavára Marka Čulena.

Otvorené bude každý štvrtok

Múzeum bude zatiaľ otvorené každý štvrtok do 16:00. Jeho slávnostné otvorenie pripravujú na 25. marec budúceho roka, keď si budeme pripomínať 25. výročie sviečkovej manifestácie. „V najbližšom období sa ďalej sústredíme na hľadanie pravidelných finančných podporovateľov,“ povedal Neupauer.

Cieľom múzea a jeho zakladateľov je najmä spracovať životné osudy 70-tisíc odsúdených a po novembri 1989 rehabilitovaných politických väzňov i ďalších obetí komunistického režimu.

Jeho členovia sa už niekoľko rokov venujú prednáškovej a odbornej činnosti súvisiacej so zaznamenaním životných osudov nenápadných hrdinov. S myšlienkou vzniku Múzea zločinov komunizmu prišlo ešte v roku 2010 Fórum kresťanských inštitúcii (FKI), ktoré spustilo na internete petíciu za jeho vznik. Túto výzvu podporilo niekoľko tisíc ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anton SrholecVladimír Krčméry