V Nemecku sa začal neformálny summit európskych prezidentov

Stretnutie prezidentov
Stretnutie prezidentov 11 krajín na hrade Wartburg neďaleko durínskeho mesta Eisenach. Foto: SITA/AP

EISENACH 21. septembra (WebNoviny.sk) – Za zomknutie Európanov a ich porozumenie voči najslabším a prenasledovaným loboval v pondelok v súvislosti so značným počtom utečencov v úvode dvojdňového stretnutia prezidentov 11 krajín na hrade Wartburg neďaleko durínskeho mesta Eisenach najvyšší nemecký predstaviteľ Joachim Gauck.

„Práve v prístupe k mnohým utečencom, ktorí prichádzajú do Európy, platí: Musíme zostať spolu, musíme spoločne pristupovať k úlohám, s ktorými sme neodvratne konfrontovaní. To je naša spoločná zodpovednosť,“ cituje slová nemeckého spolkového prezidenta tlačová agentúra DPA.

Gauck súčasne pripomenul, že kresťanská láska k blížnemu by mala patriť ku koreňom sociálnej a solidárnej Európy, a dodal, že bez pozornosti k najslabším by Európa stratila svoju dušu.

Na dvojdňovom summite hláv štátov krajín skupiny Arraiolos, ktoré sa dnes začalo v Eisenachu, sa zúčastňujú prezidenti Bulharska, Estónska, Fínska, Lotyšska, Malty, Poľska, Portugalska, Rakúska, Slovinska, Talianska a hostiteľského Nemecka.

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Názov skupiny krajín je odvodený od juhoportugalského mesta Arraiolos, ktoré bolo z iniciatívy vtedajšieho portugalského prezidenta Jorgeho Sampaia v roku 2003 dejiskom prvej podobnej neformálnej schôdzky hláv štátov vtedy šiestich európskych krajín.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joachim Gauck