V dvoch obciach v okrese Revúca vyhlásili mimoriadnu situáciu, silné dažde strhli viaceré úseky ciest (foto)

V obciach Muránska Zdychava a Muránska Huta vyhlásili mimoriadnu situáciu Foto: www.facebook.com

Krízový štáb pri Okresnom úrade v Revúcej rozhodol v utorok o vyhlásení mimoriadnej situácie, ktorá platí až do odvolania v obciach Muránska Zdychava a Muránska Huta, vrátane príjazdových ciest do nich.

Cestu zobrala prívalová voda

Ako informuje Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) na sociálnej sieti, v dôsledku nedeľných prívalových dažďov je úplne neprejazdná cesta II/531 medzi Muráňom a Muránskou Hutou a cesta tretej triedy v smere z Revúcej do Muránskej Zdychavy je prejazdná len v jednom pruhu.

„Cesta II/531 je vážne poškodená na približne pol kilometrovom úseku tak, že polovicu cesty zobrala prívalová voda aj so zvodidlami dole. Druhá polovica je podmáčaná a nestabilná, preto z nej v tejto chvíli musí byť vylúčená všetka doprava v úseku Muráň – Predná Hora. Oprava potrvá zrejme niekoľko mesiacov, je potrebné, aby si cestu prezreli statici i projektanti a prijali najoptimálnejšie riešenie pre jej opravu,“ povedal po prehliadke aktuálneho stavu predseda BBSK Ján Lunter.

Prejazd cez Národný park

Pre obyvateľov s trvalým a prechodným pobytom v obci Muránska Huta a pre tých, ktorí sú v obci Muránska Huta zamestnaní bude povolený prejazd cez Národný park Muránska Planina. Ide hlavne o zamestnancov rekreačných zariadení a liečebne na Prednej Hore a pre osoby, ktoré dochádzajú uzavretou trasou do zamestnania. Oprávnenosť vstupu do chráneného územia budú kontrolovať policajné hliadky.

„Cestu III/2845 do Muránskej Zdychavy poškodila prívalová voda na niekoľkých úsekoch, ktoré podmáčala alebo celkom strhla. Cesta je nateraz prejazdná v jednom jazdnom pruhu pre osobné automobily, práce na čistení toku Zdychava a ďalších opatreniach na zabezpečení úseku už v spolupráci s vedením obce, Slovenským vodohospodárskym podnikom a Banskobystrickou regionálnou správou ciest začali,“ doplnil predseda kraja, ktorý sa skontaktoval aj so starostami dotknutých obcí.

„Budeme sa snažiť, aby ľudia čo najmenej pocítili to, čo sa stalo a odstraňovať škody v čo najkratšom čase. Podľa dostupných informácií tu spadlo viac ako 130 milimetrov zrážok, čo je obrovské číslo. Na podobné extrémne výkyvy počasia sa budeme musieť zrejme v budúcnosti pripraviť, dôležitá je tu spolupráca aj s lesníkmi a poľnohospodármi, ktorí svojou činnosťou do veľkej miery formujú krajinu,“ uzavrel Lunter.

V nedeľu 28. júna pri obci Muráň v okrese Revúca ostali po prietrži mračien neprejazdné dve cestné komunikácie. Na mieste zasahovalo 50 dobrovoľných a profesionálnych hasičov. Po lejaku podmylo obe miestne komunikácie, pričom na niektorých miestach sa odtrhli kusy asfaltu a na cestu popadalo viacero stromov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Lunter
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)