V Pardubiciach sa pod holým nebom presadili aj Slováci

Hokejka

PARDUBICE 2. januára (WEBNOVINY) – Hokejisti Pardubíc zvíťazili v nedeľňajšom stretnutí pod holým nebom na plochodrážnom štadióne vo Svítkove v rámci 36. kola českej Tipsport extraligy nad Kometou Brno 4:2.

Stretnutie sledovalo 17 140 divákov, čo je nový rekord samostatnej súťaže, ale nie absolútny v histórii českého hokeja. V roku 1962 totiž prišlo na súboj Spartak Sokolovo – ZKL Brno 18 500 divákov. Organizátori dúfali, že na upravený motoristický štadión príde aspoň 20 000 fanúšikov, kapacita bola ešte o 5000 miest vyššia. Informoval o tom server iDnes.cz.

Rekord, žiaľ, nepadol. Návšteva je 17 140 ľudí. Veľmi nás to mrzí, ale nepodarilo sa to,“ povedal podľa iDnes.cz v priamom prenose Českej televízie pardubický manažér Zbyněk Kusý. V samostatnej českej súťaži bolo doteraz najviac ľudí na zápase v roku 2008, keď siedme finále medzi Slaviou Praha a Karlovými Varmi videlo 17 123 divákov. Do Svítkova teraz prišlo presne o 17 návštevníkov viac. Zápas sa hral pri teplote okolo nuly. Prvá tretina sa hrala za sneženia, ktoré však čoskoro ustalo a od druhej dvadsaťminútovky sa objavilo aj slnko, ktoré zasa komplikovalo situáciu brankárom. Sneh v prvej tretine ovplyvnil výkon hráčov, mnohí mali problém prihrať a kombinácií veľa nebolo. Kometa získala počas sneženia dvojgólový náskok.

Slovákov bolo vidieť

Začiatok zápasu bol fajn, ale potom sme sa už starali skôr len o to, aby sme pre sneh vôbec vyhodili puk z pásma,“ povedal pre iDnes.cz útočník Brna Radim Hruška. V druhej tretine sa už v lepších podmienkach Pardubice vrátili do zápasu a troma gólmi počas desiatich minút otočili vývoj vo svoj prospech. Pri všetkých troch presných zásahoch boli slovenskí hokejisti. Na 1:2 znižoval v 22. min Rastislav Špirko, ktorý o 116 sekúnd prihral na presný zásah Starému. V 30. min sa strelecky presadil Martin Bartek. „Začali sme viac korčuľovať, v druhej tretine sme vyvíjali na súpera väčší tlak,“ povedal pre iDnes.cz slovenský útočník Pardubíc Bartek.

V tretej dvadsaťminútovke mali oba tímy viaceré príležitosti. V 52. min nepremenil Brňan Dlouhý trestné strieľanie a pri power-play dal v 60. min bodku za zápasom svojím druhým presným zásahom Starý. Okrem Barteka a Špirka nastúpili aj ďalší Slováci. V domácom drese korčuľovali aj Branislav Mezei a Radovan Somík, v hosťujúcom Tomáš Malec a Richard Stehlík. „Bolo to neskutočné. Nedá sa to opísať, treba to zažiť na vlastnej koži. Diváci síce boli od hracej plochy trochu ďalej, ale bolo ich dobre počuť. Pre mňa to bolo rovnaké, akoby sme hrali v hale,“ povedal pre agentúru Mediafax tridsaťročný Bartek a pokračoval: „V úvodnom dejstve husto snežilo, čo vadilo najmä pri streľbe, narušilo to viditeľnosť. Po prestávke to už bolo super.“

Výsledok nedeľňajšieho stretnutia 36. kola českej extraligy:

Pardubice – Brno 4:2 (0:2, 3:0, 1:0)

Góly: 22. ŠPIRKO, 24. Starý (ŠPIRKO), 30. BARTEK, 60. Starý – 7. Kvapil, 17. Erat, 17 140 divákov – hralo sa pod holým nebom na upravenom plochodrážnom motoristickom štadióne vo Svítkove

Viac k osobe Branislav MezeiMartin BartekRadovan SomíkRastislav ŠpirkoRichard StehlíkTomáš Malec