V uliciach Paríža kempujú tisíce utečencov za katastrofálnych podmienok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Utečenci, Paríž
Stany postavené v uliciach Paríža, v ktorých sú utečenci. Foto: SITA/AP.

PARÍŽ 23. júna (WebNoviny.sk) – Nielen v severofrancúzskom Calais, ale aj v Paríži kempujú tisíce utečencov za katastrofálnych podmienok na ulici. Ako v piatok informovala rakúska televízia ORF, niekoľko stoviek ich prespáva v okolí stanice parížskeho metra Porte de la Chapelle, len kilometer vzdušnou čiarou od turistickej štvrte Montmartre.

Hidalgová napísala Macronovi

V horúcich letných dňoch hľadajú tieň aj v priľahlých parkoch. Jedným z nich je rozľahlá Jardins d’Eole, kde denne prespávajú veľké skupiny mužov. V 18. parížskom okrese, kde je aj prijímacie centrum pre utečencov, sa angažujú viaceré občianske iniciatívy.

Cudzincom prespávajúcim na ulici denne pomáha okolo 15 pracovníkov organizácie Utopia56 a asi 30 ľudí z iných dobrovoľníckych sietí.

„Nemožno už zatvárať oči pred naliehavosťou,“ napísala parížska primátorka z tábora socialistov Anne Hidalgová tento týždeň v otvorenom liste novej vláde a prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, ktorý už počas kampane dal jasne najavo, že prijímanie tých, čo hľadajú ochranu, je morálnou povinnosťou, ako aj to, že azylové konania bude potrebné vybavovať rýchlejšie a ľudí bez práva na pobyt plynule odsúvať.

Stovky utečencov v Calais

To, že Francúzsku utečenecká kríza prerastá cez hlavu, je jasné už aj medzinárodnému spoločenstvu po situácii v tábore Džungľa v Calais, kde tisíce utečencov žili v stanoch a chatrčiach v nádeji dostať sa do Veľkej Británie.

Tábor dal pred vyše ôsmimi mesiacmi odstrániť bývalý prezident Francois Hollande, čoskoro tu však vznikli nové osídlenia. Aktuálne je podľa informácií úradov v Calais okolo 500 až 600 utečencov, ktorí dúfajú v budúcnosť na britských ostrovoch. Tí, čo nechcú cestovať ďalej, ale rozhodli sa zostať vo Francúzsku, prichádzajú väčšinou do Paríža.

Jedným z nich je 22-ročný Wail zo Sudánu, ktorý sa po mesiaci dostal do prijímacieho centra v La Chapelle, kde predložil žiadosť o azyl, uvádza ORF. Teraz musí opäť čakať, pričom priemerná doba spracovania žiadostí vo Francúzsku je dva roky. Predsa len je už registrovaný a dostane základnú starostlivosť.

V priebehu týždňa má dostať ubytovanie v niektorom z azylových domov v krajine. Dovtedy mu pomôžu spolupracovníci pomocných organizácií. Hovorí dobre po anglicky a tlmočí novým uchádzačom o azyl, ktorí kempujú pri diaľniciach, medzi koľajami, na chodníkoch a dopravných ostrovčekoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe François Hollande