V Peru zavraždili 14 šamanov z Amazonského pralesa

Peru
Dedina Awajun na rieke Maranon v peruánskom štáte Amazonas. Foto: Ilustračné foto SITA/AP

LIMA 4. októbra (WEBNOVINY) – Peruánske úrady vyšetrujú vraždy šamanov z Amazonského pralesa, ktoré by mohli mať na svedomí náboženskí fanatici. Od minulého roku bolo v tejto oblasti zavraždených 14 šamanov. Všetci boli z kmeňa Shawi, ktorý žije v oblasti Balsapuerto. Informoval o tom námestník ministra pre etnické záležitosti Vicente Otta. Vláda vyslala do regiónu tím vyšetrovateľov.

„Liečiteľov zavraždili brutálnym spôsobom,“ povedal konzultant vlády a expert na Amazonský prales Roger Rumrrill. Šamanov podľa neho rozsekali mačetami a sekerami, niektorých zastrelili, a ich telá hodili do rieky. V súvislosti s vraždami vyšetrujú starostu mesta Balsapuerto Alfreda Torresa a jeho brata Augusta. Podľa Rumrrilla je Torres „náboženský fanatik a protestantský fundamentalista, ktorý považuje šamanov za nepriateľov“. Starosta pre miestnu televíziu všetky obvinenia poprel.

Vyšetrovatelia pripúšťajú aj verziu, že za vraždami môže stáť konkurencia medzi miestnymi liečiteľmi. Vylúčené nie sú ani spory o pôdu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom