V piatkových zápasoch NHL Slováci nebodovali

Detroit

NEW YORK 9. októbra (WEBNOVINY) – V piatkových zápasoch zámorskej hokejovej súťaže NHL sa bodovo nepresadil ani jeden z dvojice Slovákov. Detroit zvíťazil na domácom ľade nad Anaheimom presvedčivo 4:0, keď sa prvou hviezdou stretnutia stal Pavel Daciuk. Ruský útočník v zápase zaznamenal dva kanadské body za gól a asistenciu. V hosťujúcom tíme bol najvyťaženejším hráčom obranca Ľubomír Višňovský, ktorý odohral 26:47 min a do štatistík si pripísal dva mínusové body a tri strely. V drese Red Wings sa v novej sezóne predstavil už 40-ročný Mike Modano, ktorý prišiel do Detroitu z Dallasu, kde odohral 20 sezón. Modano sa hneď v úvodnom kole zapísal strelecky a na svoje konto si pripísal už 23. bod z otváracích zápasov. „Mike je skutočne skvelý hráč, ktorý bude jednou z opôr tímu. Je stopercentne zdravý a pripravený si to s nami užívať“, povedal o svojom novom zverencovi tréner „červených krídiel“ Mike Babcock.

Z víťazstva sa tešil Andrej Sekera. Jeho Buffalo porazilo Ottawu na jej domácom ľade tesne 2:1. V dobrom svetle sa ukázal domáci gólman Pascal Leclaire, ktorý kryl 34 z 36 pokusov súpera a môže byť odpoveďou na otázku brankárskej jednotky v tíme. Prvou hviezdou zápasu sa však stal Derek Roy, spoluhráč slovenského beka a strelec oboch gólov „šablí“. „Senátori“ prestrieľali svojho súpera v tretej tretine v pomere 14:7, ale nakoniec to boli hostia, ktorí skórovali a zabezpečili si lepší vstup do nového ročníka. „Mali sme výbornú tretiu tretinu, keď sme do súpera búšili. Škoda, že aj prvé dve dejstvá neboli také. Súper využíval našu rozháranosť, ponúkli sme mu veľa šancí,“ povedal na margo neúspechu kapitán „senátorov“ Daniel Alfredsson. Andrej Sekera si za necelých 17 minút strávených na ľade pripísal do štatistík jeden plusový bod. V prvom zápase dvojsúboja medzi hokejistami Columbusu a San Jose, v rámci európskeho úvodu 93. ročníka profiligy, boli v piatok na ľade štokholmskej haly Globen úspešnejší hráči Sharks, ktorí zvíťazili 3:2. Po vyrovnanej prvej tretine 2:2 strelil víťazný gól favorizovaných „žralokov“ v 51. min Logan Couture, ktorý v presilovej hre prekonal brankára Blue Jackets Steva Masona. Svoj premiérový zápas v bránke „žralokov“ odchytal Anti Niemi víťaz minuloročného Stanleyho pohára s Chicagom. Odveta je na programe v sobotu opäť v Štokholme.

Hokejisti Caroliny zvíťazili aj v druhom zápase v novej sezóne zámorskej NHL, keď v Hartwall Arene v Helsinkách zdolali Minnesotu 2:1 po samostatných nájazdoch. Duel sa uskutočnil ako súčasť úvodného šesťzápasového programu v Európe. Tohtosezónny strelecký účet si v drese Caroliny otvoril na radosť fínskeho publika Tuomo Ruutu, na druhej strane prekonal brankára C. Warda krídelník Andrew Brunette. Obrovskú šancu rozhodnúť mal v poslednej minúte predĺženia Havlát, ale faulovaný McBainom trafil iba žŕdku Wardovej bránky, a tak sa muselo rozhodnúť až v samostatných nájazdoch. V nich ako jediný uspel strelou zápästím osemnásťročný útočník Caroliny Jeff Skinner, prvokolový výber Canes v júnovom drafte nováčikov. V celom stretnutí sa vynikajúcimi výkonmi prezentovali obaja gólmani, keď vo víťaznom tíme Ward zneškodnil 41 striel súpera, Bäckström si pripísal 36 úspešných zásahov. „Mali sme niekoľko výborných príležitostí no niekedy sa to stáva, tak ako teraz, že kvôli opakovaným oslabeniam sa hráči nemôžu prejaviť. Určite sme si tu dobre nepočínali, ale aj napriek nepriaznivému výsledku, ak sa na to pozriem z viacerých aspektov, som spokojný ako sa s tým chlapci popasovali“, zhodnotil účinkovanie svojho tímu Todd Richards.

O poriadny rozruch v zápase Atlanta – Washington sa postaral český gólman Ondřej Pavelec v službách Atlanty. Ten 145 sekúnd od úvodného buly stratil vedomie a spadol na ľad. Po následnom ošetrení ho v bezvedomí odviezli do nemocnice, kde sa krátko na to prebral. Na jeho miesto sa postavil Chris Mason, ktorý za svoj chrbát pustil dva strelecké pokusy a preto aj jeho zásluhou vyhrali Trashers na domácom ľade 4:2.

V stretnutí New Jersey – Dallas to pre nového trénera na lavičke Devils Johna McLeana vyzeralo sľubne, lenže Loui Eriksson, ľavé krídlo Dallasu, mal iné plány. „Diabli“ viedli na domácom ľade už od tretej minúty zásluhou presnej strely Travisa Zajaca pomedzi korčule Kariho Lehtonena, stojaceho v bránke Dallasu. V ôsmej minúte sa svojou druhou gólovou prihrávkou zaskvel Rus Iľja Kovaľčuk a New Jersey viedli už 2:0. Dvojgólové manko vymazali Brenden Morrow a Loui Eriksson a zápas sa začínal prakticky odznova. Opätovné vedenie New Jersey zariadil v druhej tretine Jason Arnott, ale o minútu na to sa o ďalšie vyrovnanie postaral Brad Richards. Do konca riadneho hracieho času už gól nepadol. Radosť z víťazstva mohli prejaviť hráči Dallasu v prebiehajúcej tretej minúte nadstaveného času po presnom zásahu Louia Erikssona.

Výsledky piatkových zápasov 93. ročníka zámorskej hokejovej NHL:

Carolina – Minnesota 2:1 po sam. nájazdoch (0:1, 0:0, 1:0 – 0:0, 1:0) – hralo sa vo fínskych Helsinkách

Góly: 32. T. Ruutu (J. Jokinen, Skinner), rozhodujúci nájazd premenil Skinner – 18. Brunette (M. Koivu, Barker)

Vylúčení: 7:7 na 2 min, navyše: Kostopoulos – Nystrom (obaja 5 min za bitku), presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 37:42, brankári: C. Ward – N. Bäckström. Diváci: 13 465.

Clombus – San Jose 2:3 (2:2, 0:0, 0:1) – hralo sa vo švédskom Štokholme

Góly: 17. Huselius (Filatov, Stralman), 18. Umberger (Moreau, Pahlsson) – 3. Mitchell (Clowe, Pavelski), 11. Thornton (Pavelski, Niemi), 51. Couture (Clowe, Boyle). Vylúčení: 8:9 na 2 min, navyše Commodore, Boll – Clowe, McLaren všetci 5 min. za bitku, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 32:28, brankári: Mason – Niemi. Diváci: 11 324.

Detroit – Anaheim 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)

Góly: 6. Franzén (Filppula, Bertuzzi), 6. Modano (Cleary, Stuart), 26. Daciuk (Zetterberg, Rafalski), 37. Cleary (Daciuk). Vylúčení: 3:8 na 2 min, navyše Holmström – Perry, Parros, všetci po 10 min osobný trest a Stuart, Daciuk – Brookbank, Perry, všetci po 5 min za bitku, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 43:21, brankári: Howard – Hiller. Diváci: 20 066.

Ottawa – Buffalo 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Góly: 40. Kelly (Ruutu, Neil) – 9. Roy (Ennis, Morrisonn), 51. Roy (Ennis, Myers). Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 26:36, brankári: Leclaire – Miller. Diváci: 19 350.

Atlanta – Washington 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)

Góly: 8. Kane, 36. Ladd (Oduya, Bergfors), 39. Kane – trestne strielanie, 55. Modin (Antropov) – 4. Laich (Fleischmann, Siomin), 49. Knuble (Ovečkin, Green). Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:31 , brankári: Mason – Neuvirth. Diváci: 15 596.

New Jersey – Dallas 3:4 po predĺžení (2:1, 1:2, 0:0 – 0:1)

Góly: 3. Zajac (Kovaľčuk, Greene), 8. Parise (Kovaľčuk, Zajac), 31. Arnott (Eliáš, Langenbrunner) – 12. .Morrow (M.Ribeiro, M.Fistric), 24. Eriksson (Neal, Richards), 32. Richards (J.Neal), 62. Eriksson . Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:28, brankári: Brodeur – Lehtonen. Diváci: 17 625.