V piatok sa skončí ruský experiment Mars-500

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mars
Mars Foto: SITA/NASA

BRATISLAVA 3. novembra (WEBNOVINY) – Šestica účastníkov experimentu Mars-500 vystúpi v piatok o 14:00 moskovského času (11:00 SEČ) z modulu, v ktorom boli zatvorení od 3. júna 2010 na simulovanej misii na Mars. Vedci na nich počas 520 dní dlhého experimentu skúmali, ako sa dokážu vyrovnať s izoláciou, čo má v budúcnosti pomôcť pri plánovaní skutočnej misie na Mars.

Rusi Alexej Sitev, Alexander Smolejevskij a Suchrob Kamolov, Francúz Romain Charles, Talian kolumbijského pôvodu Diego Urbina a Číňan Wang Yue boli v module nachádzajúcom sa v Inštitúte biomedicínskych problémov Ruskej akadémie vied v Moskve vystavení podmienkam čo najpodobnejším podmienkam astronautov pri misii na Mars.

„Myslím si, že majú veľmi dobrú náladu. Uvedomujú si, že dokázali niečo veľmi významné. Stráviť 520 dní s ľuďmi iných národností a s rôznymi povahami nie je vôbec jednoduché,“ uviedol Mark Belakovsky, zástupca vedúceho experimentu Mars-500.

Posádka mohla počas experimentu konzumovať iba obmedzenú ponuku jedál, pričom všetky zásoby do modulu naložili ešte pred začiatkom misie. S vonkajším svetom mohli komunikovať iba prostredníctvom e-mailu, ktorého odozva bola 40 minút.

Účastníci experimentu mali každý deň presný harmonogram rozdelený na osem hodín spánku, osem hodín oddychu a osem hodín práce, pričom dva dni v týždni mali účastníci pokusu voľno. Výnimkou boli prípady simulovaných pohotovostných alebo iných situácií. Experiment sa skladal z 250 dní cesty na Mars, 30 dní pobytu na ňom vrátane výstupov na jeho povrch a nakoniec 240 dní simulovanej cesty na Zem.

Počas posledných dní experimentu posádka simulovala špirálovitú trajektóriu letu počas návratu na Zem. Po piatkovom výstupe z modulu strávia účastníci misie ďalšie štyri dni v karanténe, pretože vedci sa obávajú, že by po takej dlhej izolácii mohli byť náchylnejší na choroby a to aj napriek tomu, že sú všetci v dobrom zdravotnom stave.

Po ukončení karantény sa 8. novembra spolu s vedúcimi projektu zúčastnia na tlačovej konferencii. V Moskve však všetci šiesti zostanú až do oficiálneho ukončenia projektu 4. decembra, pričom počas tohto obdobia absolvujú množstvo zdravotných testov.

Belakovsky si nemyslí, že „astronauti“ budú mať po ukončení misie problém vrátiť sa do normálneho života. „Naši psychológovia s nimi pracovali veľmi intenzívne a preto si myslím, že ich adaptácia bude rýchla a bezproblémová,“ dodal Belakovsky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať