V piatok sa začne filmová prehliadka Febiofest

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kino

BRATISLAVA 23. marca (WEBNOVINY) – Sedemnásty ročník Medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa Febiofest na Slovensku predstaví výber z nekomerčnej kinematografie v ôsmich mestách. Podujatie sa uskutoční v Bratislave (26. až 31. marca), Poprade (5. až 9. apríla), Košiciach (6. až 11. apríla), Banskej Bystrici (12. až 16. apríla), Prešove (13. až 15. apríla), Martine (19. až 24. apríla), Trenčíne (21. až 25. apríla) a Nitre (26. až 27. apríla). V porovnaní s minulými rokmi chýba v zozname miest Žilina. Organizačný tím sa tak rozhodol preto, lebo počas uplynulých ročníkov klesala návštevnosť. Uviedol to na dnešnej tlačovej besede riaditeľ slovenského Febiofestu Peter Dubecký s tým, že preto posilnili program v Martine.

Pre organizačný tím bolo ťažké pripraviť tohtoročný Febiofest. Spôsobila to kríza a to, že sponzori v súčasnosti omnoho viac zvažujú, či podporiť kultúrne podujatia, uviedol Dubecký. Podľa neho to však na programe nevidno. Neľahká situácia bola aj s kinosálami, a to pre zatvorenie Charlie clubu, čím diváci prišli o štyri priestory na premietanie. Bratislavský Febiofest sa bude konať na šiestich miestach – v kinách Mladosť, Nostalgia, v A4 – nultom priestore, vo filmovom klube 35 mm, v Zrkadlovom háji a v malom archívnom kine v sídle Slovenského filmového ústavu.

Počas trvania Febiofestu premietnu vyše 30 českých a slovenských noviniek v sekciách Nový český a slovenský film, Český dokumentárny film 2009-2010, Novinky českej televíznej tvorby, To najlepšie z Febia, Slovenský animovaný film: Včera a dnes a Zvláštne uvedenie, ktoré bude tento rok patriť českému dokumentaristovi Janovi Špátovi a projektu Jan Špáta: reštaurované filmy. Diváci sa môžu tešiť napríklad na snímku Protektor, šesťkrát ocenenú Českým levom, ktorá bude zároveň otváracím filmom prehliadky v Bratislave, Kawasakiho ružu s dvoma cenami z festivalu Berlinale či snímku kombinujúcu dokument, animáciu a videoklip Auto*Mat. V bloku Bonus premietnu osem titulov, okrem iného francúzsku väzenskú drámu Prorok, animovanú Paniku v mestečku, trpkú komédiu Whiskey s vodkou a netradičný švédsky horor Nech vojde ten pravý. Projekt 100-2010 prinesie výber klenotov filmovej klasiky aj súčasnosti – Bielu stuhu Michaela Hanekeho, čiernu láskavú komédiu Harold a Maud, Najal som si vraha o mužovi, ktorý si objednal zabijaka na samého seba, či novinku Andrzeja Wajdu Svätá tráva. Do sekcie Kino-Ikon Plus vybrali filmoví kritici a kritičky z časopisu Kino-Ikon nízkorozpočtovú belgickú snímku Klamár, kanadský Polytechnique o masakre na montrealskej škole alebo čínsko-hongkonský protivojnový veľkofilm Mesto života a smrti. Program obohatí aj Súčasný poľský film, ktorý okrem ôsmich najnovších celovečerných filmov uvedie aj pásmo krátkych snímok. Profilové sekcie sa tento rok zamerajú na dánskeho režiséra Larsa von Triera a maďarského režiséra a scenáristu Miklósa Jancsóa.

Počas slávnostného otvorenia Febiofestu po druhý raz udelia Výročné ceny Asociácie slovenských filmových klubov, a to v kategóriách Najlepší klubový film, Najlepší filmový klub a Výročná cena ASFK. Za prínos slovenskému filmu ocenia kameramana Stanislava Szomolányiho a za prínos svetovej filmovej tvorbe maďarského režiséra a scenáristu Miklósa Jancsóa, ktorý si Výročnú cenu ASFK prevezme osobne, a poľského režiséra Andrzeja Wajdu, ktorý si po cenu príde na otvorenie jesenného Projektu 100 – 2010. Na záver prehliadky v Bratislave, teda 31. marca, rozdajú Ceny slovenskej filmovej kritiky v kategóriách Slovenský dlhometrážny hraný film pre kiná, celovečerný a stredometrážny dokumentárny film, krátkometrážny a študentský film. Cenu slovenských novinárov získa aj distribučná spoločnosť, ktorá víťazný film uviedla do slovenských kín. Otázne však je udelenie Ceny Zentivy, keďže jej sponzor odstúpil. Ako však vyhlásil Peter Dubecký, organizačný tím ešte stále hľadá riešenie tohto problému.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať