V piatok žiaril v NHL dvojgólový Višňovský

Višňovský

NEW YORK 20. marca (WEBNOVINY) – V piatkovom kvartete zápasov zámorskej hokejovej NHL sa na ľade predstavil len jediný Slovák – obranca Anaheimu Ducks Ľubomír Višňovský. Tridsaťtriročný topoľčiansky odchovanec strelil dva góly v zápase proti New Yorku Islanders. Najmä jeho druhý a celkovo v sezóne 15. zásah bol pre vývoj zápasu kľúčovým, keď 32 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času vyrovnal na 4:4. Streliť dva góly v jednom zápase sa Višňovskému podarilo naposledy v decembri 2006, keď ešte obliekal dres Los Angeles Kings. Na vyrovnávajúcom štvrtom góle sa podieľal aj skúsený fínsky útočník Teemu Selänne, ktorý výborne stojacemu Višňovskému prihrával. „Myslel som si, že už do konca nič nevymyslíme. Puk, ktorý som v útočnej tretine stratil, sa ku mne napokon znova dostal. Potom som ho už iba posunul na modrú. Ten človek má laserovú strelu. Je neuveriteľné, ako dokáže vystreliť,“ povedal na adresu vyrovnávajúceho gólu a taktiež slovenského beka Selänne. Šokovaných „ostrovanov“ dorazil už po 14 sekundách predĺženia Višňovského spoluhráč Saku Koivu, ktorý sa práve pred slovenským bekom stal prvou hviezdou stretnutia.

Cenné víťazstvo na domácom ľade vybojovali „plamene“ z Calgary, ktoré zdolali mužstvo zo San Jose 4:3. Bolo to ich šieste víťazstvo z ostatných ôsmich súbojov v naháňačke o miestenku do play-off. Svojho súpera a doterajšieho lídra Západnej konferencie San Jose týmto víťazstvom zosadili z čela konferencie, kde ich nahradili „jastraby“ z Chicaga. Mikael Backlund sa svojimi dvoma prihrávkami v rozpätí dvoch minút v druhej tretine pričinil o vedenie Flames 4:1, no svojou chybou sa postaral aj o zdramatizovanie celého súboja v tretej tretine, keď pri pokuse posunúť puk brankárovi, ho nešťastne prihral popod svojho gólmana Mikku Kiprusoffa k hosťujúcemu Malhotrovi a ten už nemal žiaden problém, aby puk zasunul do odkrytej brány a znížil tak na 2:4. Hostia ešte v závere po odvolaní brankára vyvinuli tlak, po ktorom padol ich tretí gól, no pomyselné misky váh však aj napriek enormnej snahe hostí vyrovnať zostali naklonené k domácemu mužstvu. „Boli sme na ľade už dosť dlho a kvôli zakázanému uvoľneniu sme nemohli striedať. Keď sme sa po vhadzovaní konečne dostali k puku, bol som už dosť vyčerpaný, tak som ho chcel posunúť k brankárovi, aby ho prikryl. Niekedy sa to jednoducho stáva a vy s tím nemôžte nič urobiť,“ opísal nešťastnú situáciu pri druhom góle Sharks švédsky center Mikael Backlund. Calgary získalo ďalšie dva body a v tabuľke západnej konferencie sa bodovo dotiahlo na Detroit po tom, ako mužstvo z mesta automobilov len remizovalo na pôde v Edmontonu.

Tri góly v tretej tretine do siete Minnesoty rozhodli o tom, že dva body v zápase Columbus – Minnesota (4:2) ostanú doma. Najväčšiu zásluhu má na tomto výsledku ľavé krídlo Blue Jackets Rick Nash, ktorý k rozhodujúcemu gólu na 3:2 pridal v poslednej minúte zápasu ešte jeden a týmito dvoma presnými zásahmi sa stal prvou hviezdou stretnutia. „Dnes v noci znova ukázal, v čom sa líši od ostatných. Je to veľký bojovník a líder. V tretej tretine zobral zodpovednosť na svoje plecia,“ poznamenal na adresu Nasha brankár domácich Matieu Garon s 18 čistými zákrokmi. Je to iba tretie víťazstvo Columbusu v tomto ročníku NHL potom, ako otočili priebeh stretnutia v situácii, keď po dvoch tretinách ťahali za kratší koniec. Minnesota sa po tomto stretnutí dostala na 12. pozíciu a na postupový Detroit už stráca šesť bodov. „Z výsledku sme všetci dosť sklamaní. Súperovi sme v závere ponúkli zopár skvelých šancí, ktoré aj gólovo zakončil,“ povedal debutant v drese Wilds, Casey Wellman.

Dramatická noc sa odohrávala aj v Edmontone, kde sa predstavili hostia z Detroitu. Red Wings môžu byť napokon radi, že si odnášajú aspoň bod potom, čo v posledných sekundách riadneho hracieho času posunul Brian Rafalski hru do predĺženia, v ktorom však gól nepadol. V samostatných nájazdoch boli istejší domáci. „Červené krídla“ si tak skomplikovali svoje postupové šance a umožnili Calgary, aby sa na nich v západnej konferencii bodovo dotiahlo. „Je to pre nás cenný bod, s ktorým však ale nemôžme byť spokojní. Od začiatku nám to nešlo a súper bol rýchlejší, čiže v tomto duely aj lepší,“ neskrýval svoje sklamanie kouč Detroitu Mike Babcock. „Červené krídla“ ukončili svoje trojzápasové víťazné ťaženie a v boji o účasť v play-off sa ešte určite zapotia.

Piatok – výsledky:

Columbus – Minnesota 4:2 (0:1, 1:1, 3:0)

Góly: 34. Huselius (Umberger, Boll), 52. Russel (Huselius, Stralman), 52. Nash (Voráček), 60. Nash (Vermette) – 11. M. Koivu (Miettinen), 23. Kobasew (Wellman, Barker). Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 32:20, brankári: Garon – Harding. Diváci: 16 419.

Calgary – San Jose 4:3 (2:0, 2:1, 0:2)

Góly: 4. Iginla (Stajan, Giordano), 9. Langkow (Hagman), 30. Dawes (Bäcklund, Mayers), 32. Nyström (Bäcklund, Mayers) – 23. Heatley (J. Thornton, Marleau), 53. Malhotra, 59. Boyle (Couture, Heatley). Vylúčení: 3:3 na 2 min, plus Iginla – Clowe 5 min. za bitku, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:28, brankári: Kiprusoff – Nabokov. Diváci: 19 289.

Edmonton – Detroit 3:2 po sam. nájazdoch (2:0, 0:1, 0:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 1. Cogliano (Brule), 5. Ryan Whitney (Cogliano, Brule), rozhodujúci nájazd Brule – 32. Eaves (Draper), 60. Rafalski (Dacjuk, Zetterberg). Vylúčení: 2:1 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:33, brankári: Dubnyk – Howard. Diváci: 16 839.

Anaheim – New York Islanders 5:4 po predĺžení (2:2, 0:2, 2:0 – 1:0)

Góly: 11. Beleskey (S. Niedermayer, Marchant), 19. VIŠNOVSKÝ (Selänne, Chipchura), 50. J. Blake (Eminger, S. Koivu), 60. VIŠNOVSKÝ (Selänne, Getzlaf), 61. S. Koivu – 10. Park (Sim), 20. Okposo (Bergenheim, Park), 23. Okposo (Streit, Tavares), 35. Tavares (Nielsen, Streit). Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 39:31, brankári: Hiller (od 38. McElhinney) – Biron. Diváci: 14 665.