V Poľsku zomrela matka Jaroslawa Kaczynskeho

Jadwiga Kaczynská
Jadwiga Kaczynská Foto: SITA/AP

VARŠAVA 17. januára (WEBNOVINY) – Vo veku 86 rokov zomrela vo štvrtok Jadwiga Kaczynská, matka súčasného lídra poľskej opozície a predsedu strany Právo a Spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczynskeho.

Jadwiga, ktorá bola známa v Poľsku ako „silná žena,“ slúžila ako zdravotná sestra medzi poľskými partizánmi v boji proti nacistickému Nemecku počas II. svetovej vojny.

Neskôr mala silný vplyv na svojich dvoch synov Lecha a Jaroslawa pri formovaní opozície proti vtedajšej socialistickej vláde.

Dvojičky sa stali v roku 2006 prvou súrodeneckou dvojicou v dejinách krajiny, ktorá v rovnakom čase pôsobila vo funkcii prezidenta aj predsedu vlády.

V apríli 2010 však Lech Kaczynski ako prezident Poľska zahynul so svojou manželkou a ostatnými predstaviteľmi poľskej elity na palube lietadla v lese pri ruskom Smolensku.

K tragickej udalosti došlo v hustej hmle pred začiatkom spomienkovej ceremónie pri príležitosti 70. výročia odvedenia poľských predstaviteľov verejného života práve do Smolenska, kde boli popravení. Jaroslav Kaczynski dodnes tvrdí, že išlo o atentát na jeho brata.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslaw KaczynskiLech Kaczynski