V Portugalsku trvá najväčší štrajk zdravotníkov v histórii

Portugalsko
Portugalsko Foto: SITA/AP

LISABON 12. júla (WEBNOVINY) – Lekári protestujúci proti zníženiu rozpočtu pre sektor zdravotníctva sú vo štvrtok už druhý deň v uliciach Lisabonu.

Organizátori dúfajú, že počet účastníkov štrajku bude vyšší ako v stredu. Lekárske odbory predpokladajú, že v stredu sa na štrajku zúčastnilo 90 percent zdravotníkov. Podľa polície účastníkov bolo 2500, organizátori hovoria o 4000.

Je to najväčší štrajk lekárov v histórii Portugalska,“ povedal Mario Jorge Neves, prezident odborového zväzu lekárov FNAM. Posledný významný štrajk lekárov sa konal pred 20 rokmi.

Štvrtkový štrajk priniesol ďalšie problémy pacientom, keď bolo podľa predpokladu ministerstva zdravotníctva zrušených 400 000 dohodnutých termínov vyšetrenia a 4500 plánovaných operácií.

Vláda ubrala sektoru zdravotníctva 800 miliónov eur, aby mohla splniť podmienky 78-miliardového záchranného balíčka od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF).

Štrajk pokračuje druhým dňom, Keďže jeho organizátori odmietli ponuku ministra zdravotníctva Paola Macea na rokovanie. Maceo povedal v stredu, že vláda sa snaží minimalizovať dopad úsporných opatrení na obyvateľov. Lekári sľúbili, že počas štrajku zabezpečia minimálnu zdravotnú starostlivosť.

Aby vláda splnila podmienky pôžičky, musela sa zaviazať, že v rámci ekonomickej reformy urobí úsporné opatrenia. Ich súčasťou je aj krátenie rozpočtu zdravotníctva. Lekári tvrdia, že tým zdravotné služby ostanú neprístupné pre chudobných. Prepracovaní lekári odsúdili „znepokojujúci a dramatický“ úpadok kvality zdravotníctva v Portugalsku, ktoré v roku 2000 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ohodnotila ako 12. najlepšie na svete.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom