V Prahe sa začína boj o Svetový pohár

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slalom
Marián Olejník a Milan Kubáň Foto: SITA/Gabriel Lipták

PRAHA 17. júna (WEBNOVINY) – V piatok sa v Prahe-Troji začne nový ročník Svetového pohára vo vodnom slalome. Českí organizátori zaregistrovali prihlášky 278 pretekárov z 38 krajín celého sveta. Nebudú chýbať ani zástupcovia Afriky.

Slovensko bude v českej metropole reprezentovať až 19 pretekárov. Podľa nových pravidiel Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF) môžu totiž v jednotlivých kategóriách štartovať v niektorých prípadoch aj viac ako tri lode. „Jednotlivým krajinám pridelili po tri až päť miesteniek do jednotlivých kategórií. Akým spôsobom o tom rozhodovali, je pre nás záhadou. V našej kráľovskej disciplíne C1 mužov, kde máme troch pretekárov v elitnej osmičke svetového renkingu, sme dostali tri miestenky, Slovinci až päť. Protestovali sme na ICF, ale neuspeli sme,“ povedal pre agentúru SITA sekretár Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Ján Šácha. Slovensko, ktoré je dlhodobo svetovou jednotkou v tomto športe, tak bude mať po jednej lodi navyše iba v K1 žien (Dana Beňušová) a C2 (Miroslav Danko – Miroslav Matejka).

Kompletná slovenská výprava je už od utorka v Prahe. „Rovnako ako my v Čunove na majstrovstvách Európy majú aj tu problémy s vysokou hladinou vody. Trať nie je plnohodnotná, spodná časť je zatopená. Myslím, že tri dni tréningu nám všetkým stačili, veď to nie je pre nás úplne neznámy kanál. Všetci sú zdraví, pripravení na prvú medzinárodnú konfrontáciu v tejto sezóne,“ informoval priamo z dejiska pretekov vedúci slovenskej výpravy Róbert Orokocký.

Organizátori rozdelili program do troch súťažných dní. V piatok je kvalifikácia vo všetkých kategóriách, víkend bude patriť semifinálovým a finálovým pretekom. „Sobota bude kanoistická, nedeľa kajakárska. Toto urobili veľmi dobre. V novej kategórii C1 žien totiž väčšinou štartujú pretekárky z K1. Takto nebudú musieť absolvovať dva štarty v jeden deň. My máme obojživelníčku Janu Dukátovú, tá nastúpi v oboch kategóriách,“ dodal Róbert Orokocký.

Minuloročnými celkovými víťazmi SP sú medzi kajakárkami Jana Dukátová, v kategórii C2 Ladislav a Peter Škantárovci, v K1 mužov Talian Daniele Molmenti a medzi singlistami David Florence z Austrálie.

Slovenskí reprezentanti majú k pretekom Svetového pohára rôzny vzťah. Všetci sa však zhodujú v tom, že zo strany ICF ide v posledných rokoch o totálnu degradáciu tejto súťaže. Celý seriál má iba tri kolá, do celkovej klasifikácie sa počítajú aj výsledky z kontinentálnych šampionátov so štatútom Open. Majstrovstvá Európy nie sú otvorené a tak hoci majú jednoznačne najvyššiu úroveň zo všetkých, výsledky z nich sa paradoxne do SP nepočítajú. „Môj vzťah k Svetovému poháru je taký, aký pravdepodobne chcú od nás funkcionári Medzinárodnej kanoistickej federácie,“ povedal pre agentúru SITA jeden z historicky najlepších vodných slalomárov sveta Michal Martikán a hneď aj ďalej vysvetľoval: „Čo si mám myslieť o ich rozhodnutí urobiť túto súťaž za tri týždne? Zrejme im ide len o to, aby sa jej rýchlo zbavili a mali pokoj. Som už definitívne rozhodnutý, že pôjdem iba prvé a tretie preteky Svetového pohára, teda v Prahe a v Augsburgu. Tréning medzi jednotlivými pretekmi v ich dejiskách má v tom čase veľmi ďaleko od ideálu. Raz denne sa dostanem na divokú vodu spolu s množstvom iných pretekárov, každý si jazdí niečo iné, to sa naozaj nedá seriózne pripravovať. Preto ten týždeň, keď budú preteky v Seu d´Urgell, prídem domov do Mikuláša a absolvujem normálny klasický tréning. Je tu dostatok vody, podmienky máme naozaj skvelé. Keď máme takúto dobrú vodu, škoda jazdiť niekam do sveta,“ dodal Michal Martikán. „Pôjdem všetky tri kolá – v Prahe, v Seu d´Urgell aj v Augsburgu. Cítim sa dobre, jazdí sa mi výborne. Potešila by ma šnúra medailových umiestnení. V roku 2008 som skončil celkovo druhý. Prvenstvo ešte zatiaľ nemám. Je to stále pre mňa méta, ktorú by som chcel dosiahnuť vo svojej kariére,“ prezradil svoje ciele ďalší skvelý slovenský singlkanoista Alexander Slafkovský.

Elena Kaliská je šesťnásobnou víťazkou SP. Všetky prvenstvá sú však ešte z čias, keď seriál mal šesť kôl, záverečné bolo finálové so zvýšenou bodovou bonifikáciou. „Určite by bolo veľmi pekné, keby som ešte niekedy získala túto trofej. Moje ciele sú však teraz reálne – predviesť čo najlepšie jazdy, aby som mala z toho dobrý pocit a nebola som sklamaná, že to nevyšlo alebo som urobila nejaké nepochopiteľné chyby,“ zakončila Elena Kaliská.

Program SP 2010:

18. – 20. júna – Praha (ČR)

25. – 27. júna – Seu d´Urgell (Šp.)

2. – 4. júla – Augsburg (Nem.)

Program 1. kola SP v Prahe:

18. júna (piatok): kvalifikácia C1 ženy, C1 muži, C2 (9.00 h), kvalifikácia K1 ženy a K1 muži (13.50 h)

19. júna (sobota): semifinále C1 ženy, C1 muži, C2 (9.30 h), finále C1 ženy, C1 muži, C2 (13.30 h)

20. júna (nedeľa): semifinále K1 ženy, K1 muži (10.00 h), finále C1 ženy, C1 muži, C2 (14.00 h)

Nominácia SR:

C1 muži: Michal Martikán, Alexander Slafkovský (obaja Dukla Liptovský Mikuláš), Matej Beňuš (ŠKP Bratislava)

K1 ženy: Elena Kaliská (Dukla Liptovský Mikuláš), Jana Dukátová (Slávia UK Bratislava), Gabriela Stacherová (ŠKP Bratislava), Dana Beňušová (ŠKP Bratislava)

C2: Pavol Hochschorner – Peter Hochschorner, Ladislav Škantár – Peter Škantár (všetci ŠKP Bratislava), Tomáš Kučera – Ján Bátik, Miroslav Danko – Miroslav Matejka (všetci Dukla Liptovský Mikuláš)

K1 muži: Kamil Kaniščák (ŠKP Bratislava), Ján Šajbidor, Tomáš Mráz (obaja Dukla Liptovský Mikuláš)

C1 ženy: Jana Dukátová (Slávia UK Bratislava), Katarína Macová (ŠKP Bratislava).

Konečné poradie vo SP 2009 a umiestnenie slovenských reprezentantov:

K1 muži: 1. Daniele Molmenti (Tal.) 168 bodov, 2. Peter Kauzer (Slovin.) 131, 3. Vavřinec Hradílek (ČR) 122,… 20. Peter Cibák 56, 29. Ján Šajbidor 32, 40. Marcel Potočný (všetci SR) 6.

K1 ženy: 1. Jana Dukátová (SR) 182, 2. Katrina Lawrenceová (Austr.) 110, 3. Jasmin Schonbergová (Nem.) 105, 4. Gabriela Stacherová 100,… 20. Elena Kaliská 52, 36. Dana Beňušová (všetky SR) 26.

C1: 1. David Florence (Austr.) 160, 2, Jan Benzien (Nem.) 130, 3. Tony Estanguet (Fr.) 117, 4. Matej Beňuš 116, 5. Alexander Slafkovský 115,… 11. Michal Martikán 80, 47. Karol Rozmuš (všetci SR) 2.

C2: 1. Ladislav Škantár, Peter Škantár 134, 2. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (všetci SR) 129, 3. Marcus Becker, Stefan Henze (Nem.) 126, 4. Tomáš Kučera, Ján Bátik (SR) 112.

Poradie najúspešnejších krajín: 1. SLOVENSKO 2 – 1 – 0, 2. Austrália 1 – 1 – 0, 3. Taliansko 1 – 0 – 0, 4. Nemecko 0 – 1 – 2, 5. Slovinsko 0 – 1 – 0, 6. Česko a Francúzsko po 0 – 0 – 1.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander SlafkovskýElena KaliskáJán BátikJán ŠajbidorJana DukátováKatarína MacováLadislav ŠkantárMatej BeňušMichal MartikánPavol HochschornerPeter HochschornerPeter ŠkantárTony Estanguet