V priemyselnom parku na Kysuciach postavia novú rozvodňu, investícia bude stáť milióny eur

Rozvodňa
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 16. februára (WebNoviny.sk) – Spoločnosť ČEZ ESCO, ktorá je dcérou českej energetickej skupiny ČEZ, a firma KLF-Energetika plánujú postaviť v kysuckom priemyselnom parku novú rozvodňu.

Rozvodňa bude fungovať na hladine 110 kilovoltov a disponovať celkovým inštalovaným výkonom 15 megawattov. Investícia dosiahne približne sumu 3,3 milióna eur.

Dodávky energie pre priemyselnú zónu

„Rozvodne na hladine veľmi vysokého napätia 110 kV umožňujú optimalizovať náklady firiem na distribúciu elektriny a dopyt po takýchto službách rastie v Česku aj na Slovensku,“ uviedol generálny riaditeľ ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Spoločnosť KLF-Energetika je dodávateľom energií pre priemyselnú zónu v Kysuckom Novom Meste. „Nová rozvodňa nám umožní zabezpečiť už v krátkodobom horizonte sebestačnosť a bezporuchové dodávky elektrickej energie, rovnako ako dostatočnú rezervu pre súčasné aj budúce podniky v priemyselnej zóne, a to aj v prípade, že by rozširovali výrobu,“ dodal podpredseda predstavenstva KLF-Energetika Peter Kubík.

V stavbách rozvodní chcú pokračovať

Dokončenie výstavby rozvodne a prvá dodávka elektriny sa predpokladajú v druhej polovici roku 2019. Nová rozvodňa vznikne pre potreby viac ako 60 firiem odoberajúcich elektrinu v rámci priemyselného areálu. V spoločnom podniku KLF-Distribúcia na výstavbu a prevádzku rozvodne majú ČEZ ESCO aj KLF-Energetika rovnaký podiel 50 percent.

ČEZ chce v podobných energetických projektoch na Slovensku pokračovať. „Rozvodňa pre kysucký priemyselný areál bude prvý krok v tomto segmente na Slovensku a ďalšie budú nasledovať,“ konštatoval riaditeľ ČEZ Slovensko Igor Nagy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom