Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gabriela Matečná
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš.
12. septembra 2018 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia()

V rámci Integrovaného regionálneho operačného programu vyhlásili 31 výziev

BRATISLAVA 12. septembra (WebNoviny.sk) – Od začiatku programového obdobia ministerstvo pôdohospodárstva ako riadiaci orgán Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) vyhlásilo celkovo 31 výziev a písomných vyzvaní v sume 1,24 mld. eur.

Schválených bolo aj 1 163 rozhodnutí pre ŽoNFP (Žiadosti o nenávratný finančný príspevok) vo výške približne 550 mil. eur, z toho pre 750 projektov je uzatvorená zmluva o poskytnutí NFP v sume 469,5 mil. eur.

Celkovo je z IROP k dispozícii suma 1,739 mld. eur určená na rozvoj obcí a miest na celom Slovensku. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV), podľa ktorého zástupcovia agrorezortu a samospráv v utorok v obci Chorvátsky Grob hodnotili stav implementácie IROP.

Schválili stovky žiadostí

Financie z IROP-u sú určené napríklad na podporu dopravy, na budovanie nových kapacít v jasliach a škôlkach, na vybavenie pre základné a stredné školy či na lepšie životné prostredie.

„Približne pred dvomi rokmi sme vyhlásili prvú eurofondovú výzvu z IROP. Za dva roky sme vypísali tri desiatky výziev, schválili sme stovky žiadostí, a už si môžeme pozrieť aj prvé zrealizované projekty,“ zhodnotila stav implementácie IROP ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná.

Od začiatku programového obdobia MPRV SR ako riadiaci orgán IROP-u vyhlásilo celkovo 31 výziev a písomných vyzvaní v celkovej sume 1,24 mld. eur, v oblastiach – cesty II. a III. triedy, verejná osobná doprava, cyklotrasy a nemotorová doprava, sociálna infraštruktúra, jasle, škôlky, základné a stredné odborné školy, zelená infraštruktúra, kanalizačné infraštruktúry a vodovody, miestne akčné skupiny.

Desiatky konkrétnych projektov

Ministerstvo ešte v tomto roku plánuje vyhlásiť ďalších deväť výziev v objeme 353 mil. eur. Suma vyhlásených výziev k 31. decembru 2018 bude podľa MPRV v celkovom objeme 1,59 mld. eur, t.j. 92 % alokácie eurofondového programu IROP.

„Dnes si po celom Slovensku môžeme pozrieť už viac ako 60 konkrétnych projektov. Pribúdajú nové miesta v škôlkach, cyklotrasy, nové parky a zelené plochy, nízkoemisné autobusy pre mestskú dopravu a mnohé ďalšie,“ povedal generálny riaditeľ sekcie programov regionálneho rozvoja MPRV SR Marek Mitošinka.

Cieľom Integrovaného regionálneho operačného programu je prispieť k zlepšeniu kvality života a zabezpečiť udržateľné poskytovanie verejných služieb regiónov, miest a obcí. IROP má šesť prioritných osí: bezpečná a ekologická doprava v regiónoch, ľahší prístup k efektívnym a kvalitnejším verejným službám, mobilizácia kreatívneho potenciálu v regiónoch, zlepšenie kvality života v regiónoch s dôrazom na životné prostredie, miestny rozvoj vedený komunitou a technická pomoc.

Odporúčané články

Slovensko je v produkcii cukru sebestačné, jeho prebytok priniesol pokles cien Slovenské školstvo ovplyvní realizácia národného programu, zmeny sa dotknú žiakov aj učiteľov

Neprehliadnite

Sestry Fialkové sa s biatlonovým zväzom nedohodli na zmluve, môžu prísť o Svetový pohár Tomáš hovorí o katastrofálnej porážke opozície v komunálnych voľbách, zhodnotil aj výsledok Smeru Obvinili prvého Slováka za účasť pri bojoch na Ukrajine, Máriovi hrozí niekoľkoročné väzenie Video: Ocon pripravil Verstappena o víťazstvo v Brazílii, Holanďan ho následne fyzicky napadol Pietna spomienka na Mariána Geišberga bude v novej budove SND Tréner Hapal prvýkrát privítal slovenskú futbalovú reprezentáciu, túži po výhre proti Česku Navýšili trest za falšovanie zmeniek pre exsiskára Kosíka známeho z únosu Kováča mladšieho Elvis Presley dostane posmrtne od prezidenta Trumpa najvyššie civilné vyznamenanie v USA

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies