V rebríčku Technology Fast 50 figuruje 5 slovenských firiem

Pocitac
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 22. októbra (Webnoviny.sk) – V rebríčku spoločnosti Deloitte CE Technology Fast 50 sa umiestnilo päť slovenských firiem. Informovala o tom v piatok spoločnosť. Deloitte zostavuje rebríček CE Technology Fast 50 na základe rastu výnosov firiem za posledné štyri roky. Priemerná miera rastu 50 najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností v strednej Európe prudko poskočila na 1 057 % z úrovne 560 % v roku 2015.

„Priemerné tempo rastu najrýchlejšie rastúcich technologických firiem v strednej Európe je rekordné – oproti minulému roku sa takmer zdvojnásobilo. Pozoruhodné tiež je, že až deväť z prvých desiatich miest v tohtoročnom rebríčku obsadili nováčikovia,“ uviedol partner spoločnosti Deloitte na Slovensku Ivan Lužica. „V rebríčku je až 43 nových firiem, čo poukazuje na dynamické zmeny medzi rýchlo sa rozvíjajúcimi technologickými spoločnosťami v regióne,“ dodal.

Zo slovenských firiem sa najvyššie v rebríčku umiestnila spoločnosť JUMP soft (4. miesto), ktorá dosiahla za vykazované obdobie 1 965-percentný rast. Druhá slovenská priečka patrí spoločnosti STUDIO 727 (15. miesto) a tretia firme Aliter Technologies (30. miesto). Spoločnosť Pizza SEO obsadila v stredoeurópskom rebríčku 33. priečku. Päticu slovenských spoločností uzatvárala BSP Application (41. miesto), ktorá bola vlani naša najúspešnejšia spoločnosť. Tento rok sa do rebríčka prihlásilo spolu 25 firiem zo Slovenska.

Prvé miesto za rok 2016 získala poľská firma Codewise, ktorá sa zaoberá technologickým marketingom a softvérom, a ktorej rast za tri roky vo výške 13 052 % prekonal 4 555 % z roku 2015, keď vyhrala v kategórii Vychádzajúce hviezdy. Codewise tento rok vyhrala aj kategóriu Veľká päťka. Druhá pozícia patrí poľskej softvérovej firme CodiLime s rastom na úrovni 5 038 % a tretie miesto pripadlo českému poskytovateľovi IT služieb DataSpring s 3 129-percentným rastom.

Kategória Veľká päťka (Big Five) je určená pre väčšie spoločnosti, ktoré vzhľadom na ich veľkosť nemôžu súťažiť v raste výnosov s menšími podnikmi v rebríčku Fast 50. O to pozoruhodnejšie je podľa Deloitte víťazstvo spoločnosti Codewise s rastom vo výške 13 052 %. Na druhom mieste sa so 485-percentným rastom umiestnila slovenská softvérová spoločnosť Aliter Technologies. Vystriedala tak slovenskú stálicu v tejto kategórii – softvérovú spoločnosť ESET, ktorá vlani bodovala v tomto rebríčku trinásty rok po sebe.

Kategória Vychádzajúce hviezdy bola tento rok bez slovenského umiestnenia. Víťazom sa stala litovská spoločnosť Deeper, UAB s trojročným tempom rastu vo výške 3 631 %.

Spoločnosti v tohtoročnom rebríčku Fast 50 pochádzajú z 11 krajín: Poľsko (17), Česká republika (7), Chorvátsko (6), Slovensko (5), Maďarsko a Rumunsko (po 4), Litva (3) a Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Srbsko a Slovinsko (po 1). Rebríčku dominujú firmy zaoberajúce sa IT a digitálnymi riešeniami, ktorých je 41.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Lužica