V rozmanitom Walese si každý golfista nájde svoj kúsok raja

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: Ilustračné/SITA/AP

Wales stále zostáva veľkou neznámou. Anglicko je Anglicko. Škótsko pozná skoro každý vďaka pánskym sukniam, gajdám a jazeru Loch Ness. No aké špeciality ponúka Wales? Je viac ako alternatíva ku Škótsku alebo k Írsku. Má absolútne origiálny „šarm“ a cenné historické pamiatky. Wales leží neďaleko od Londýna, ale je až prekvapivo odlišný v porovnaní s pulzujúcim svetovým veľkomestom. Hoci patrí k Spojenému kráľovstvu, má vlastnú identitu. Má svoj vlastný komplikovaný jazyk a kultúrne dedičstvo so silným keltským charakterom (golfklub je keltsky Clwb Golff). Hlavné mesto Cardiff, dnes sympatické prístavné mesto, bývalo kedysi najväčším prekladiskom čierneho uhlia na svete a celkovo 641 grandióznych hradov a zámkov predstavuje svetový rekord v počte na kilometer štvorcový. Medzi najvýznamnejšie a najznámejšie osobnosti Walesu patrí napríklad kráľ Artuš, ale aj Anthony Hopkins, Shirley Basseyová, Catherine Zeta Jonesová, Tom Jones, John Toschack či Ryan Giggs. Jedno som však nečakala – kulinárske orgie. Wales je totiž na Britských ostrovoch mekkou pre miľovníkov kvalitného jedla. Odporučiť môžem nielen skvelé ryby, ale aj najgeniálnejšie pripravenú jahňacinu, akú som kedy jedla.

Linksový Wales

Bez názvu
Foto: Ilustračné/SITA/AP

Links, to slovo vyvoláva nadšenie v každom, kto zažil golf, ako sa pôvodne hrával – pri mori, so všadeprítomným vetrom, s veľmi vysokými a hustými rafmi, rýchlymi grínmi a miliónom hrncovitých hlbokých bankrov. Na svete ich nie je veľa: len asi 200 až 250 z približne 30 000 golfových ihrísk možno označiť za skutočne linksové. Na jedno z takých ihrísk sme nastúpili hneď prvý deň.

Royal Porthcawl – ihrisko pravých vyznávačov golfu

Kto miluje linksy, nemal by si ho nechať ujsť. The Royal, ako ho volajú domáci, patrí medzi najkrajšie na svete. Nachádza sa na západnom pobreží Walesu, zhruba 40 minút od Celtic Manor Resortu. Vybudovali ho v roku 1891, keď bol Cardiff prosperujúci prístav. Vtedy dostala skupina miestnych biznismenov povolenie a blízko Porthcawlu postavila prvú deviatku. Klubovňa je typická a veľmi tradičná. Páni majú vlastný salón, kam dámy nemajú prístup. Tie majú vlastný ladies room. A povinnosťou je nosiť sako.

Všetci sa tešili, len mne už v autobuse prebiehal mráz po chrbte. Situácia sa ešte skomplikovala, keď sme vystúpili pri zátoke Rest Bay – vietor bol silnejší, ako som sa obávala, a obloha hrozila dažďom. Rýchle sme vyrazili do klubovne, z ktorej dýchal kus histórie. Ihrisko sa tiahne okolo mora a je mierne zvlnené. Nie sú na ňom piesočné duny ani stromy, takže vietor je prítomný pri každom odpale. Každá jamka prebieha v inom smere, a tak sa mení aj smer vetra. More vidieť z každej jamky a na troch fervejách, tiahnucich sa tesne popri mori, môžete vnímať jemnú, vlhkú a súčasne slanú hmlu. V najhoršom prípade si uvedomíte, prečo sú všetky klubové vozíky hrdzavé.

Bez názvu
Foto: Ilustračné/SITA/AP

Jamky tvorila príroda a na ňu sa pri všetkých úpravách bral vždy ohľad. Nie zakaždým pochopíte, kadiaľ prebieha fervej. Zadné pánske odpaliská tvoria osamotené zelené ostrovčeky uprostred vresoviska. Hráč stojí na 10 x 10 metrov veľkom odpalisku a rozhliada sa do všetkých svetových strán na nízke kroviská z vresu a kručinky. Ak má trochu šťastia, uvidí pruhovaný čiernobiely smerovací stĺpik. Ak má ešte viac šťastia, označuje stĺpik smer k práve ním hranému grínu. Hrncovité bankre sú kapitola sama osebe: zvislé steny zaistené železničnými podvalmi spoľahlivo pošlú každú nízku ranu okamžite späť odpaľujúcému hráčovi! Je ich tu okolo stopäťdesiat a sú hlboké najmä preto, aby neustály vietor nevyfúkal piesok von.

Ihrisko bolo niekoľkokrát rozširované. Posledné zmeny sa realizovali len nedávno – jamky číslo 10 a 12 boli predĺžené. „Máme strach, že ihrisko bude príliš náročné,“ komentuje zmeny sekretár klubu Mike Perry. To, čo vyzerá tak prirodzene a samozrejme, je veľmi dôsledne ošetrované. Osemnásť grínkíperov je v plnom nasadení sedem dní v týždni. Keď som sa značne unavená plížila do klubovne, ujal sa ma svižný šesťdesiatnik, z ktorého sa vykľul manažér klubu. Keď sa spýtal na moju hru, odporučila som mu rýchlo zmeniť tému, a tak som sa dozvedela aj zopár zaujímavostí. Napríklad, že Porthcawl bolo posledné ihrisko, na ktorom Tiger Woods hral ako amatér. Bolo to ešte v roku 1995 na Walker Cupe a Tigera vtedy v hre na jamky zdolal Angličan Gary Wolsten holme. Napriek tomu, že Woods mal vždy dlhšie drajvy, Wolstenholme umiestňoval lotičky presnejšie a osemnásta jamka rozhodla o jeho víťazstve. A ešte odporúčanie na záver: Ak sa vám vydarí počasie, mali by ste si teetime naplánovať tak, aby ste na osemnástke mohli odpaľovať pri západe slnka – okamžite zabudnete na nevydarený úder a pozeráte v nemom úžase.

Vale Golf and Spa Resort

Bez názvu
Foto: Ilustračné/SITA/AP

Dve parkové ihriská vo waleskom vnútrozemí asi dvadsať kilometrov od Cardiffu predstavujú absolútny opak predchádzajúceho ihriska. Krajina je mierne kopcovitá, nič nepripomína tunajšiu bývalú banícku oblasť, všetko bolo skvele rekultivované a premenené na nádherný športový rezort. Dve majstrovské ihriská, ktoré majú návštevníci k dispozícii, sú často uvádzané ako Wales National a ihrisko s jazerom – Lake Course. Prvé z nich sa svojou dĺžkou 6 797 metrov radí medzi najdlhšie ihriská mimo územia USA. Obe sú zasadené do miešanej lesnatej krajiny s dlhými a rovnými fervejami, rozľahlými vodnými plochami, hlbokými bankrami a rozmanitou faunou. Priamo pri ihriskách golfisti nájdu luxusný štvorhviezdičkový hotel s veľkými kúpeľmi, vychýrenou reštauráciou a výnimočným športovým vybavením. www.vale-hotel.com

Southerndown Golf Club

Toto rustikálne linksové ihrisko neďaleko Cardiffu sa nachádza na pozoruhodnej náhornej plošine z vápencových skál. Založili ho v roku 1905 a pri jeho navrhovaní využili dizajnéri bohatsvo prírody, takže nedošlo k presunu pôdy, ako sme dnes na to zvyknutí. Hneď pri odpalisku prvej jamky, ktorú označil Angličan Henry Cotton za jednu z najtažších úvodných jamiek, sú výhľady na južný Wales skutočne úchvatné. „Vresovisko naľavo, vresovisko napravo a fervej stúpa k nebu,“ tak ju charakterizoval Cotton.

Bez názvu
Foto: Ilustračné/SITA/AP

Keď opúšťate grín smerom k druhej jamke, otvorí sa pred vami opäť zátoka a nekonečný oceán. Nie sú tu stromy alebo vodné prekážky, len rozsiahle vresoviská, kríky kručinky, papradie a, samozrejme, všadeprítomné ovce, ktoré nahrádzajú kosačky na trávu. Terén je mierne zvlnený a ferveje často úplne úzke. Výzva pre každého hráča, aj toho najskúsenejšieho! Preto sa každý profík rád zúčastní na slávnom turnaji Duncan Putter. Svetoznáma dáma profesionálneho ženského golfu Mickey Walkerová o ihrisku povedala: „Hrala som golf po celom svete, ale ani jed no ihrisko sa nepodobalo na Southern down.“ Dôvodom jedinečnosti ihriska je aj jeho geologické zloženie. Na konci ľadovej doby tu boli nanesené vrstvy spraše. Sprašové vrstvy sú dosť ojedinelý zjav na vápencovom podklade, a preto sa tu tráve a vresoviskám darí tak dobre.

Takmer rekordne dlhý názov

Wales sa môže pochváliť dedinkou Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch (58 písmen), ktorej názov v angličtine znamená Kostol svätej Márie v údolí bielej liesky blízko rýchleho víru a Kostol svätého Tysilia v blízkosti červenej jaskyne. Meno tohto svetoznámeho miesta vzniklo v 19. storočí. Dlhším názvom sa pýši už len thajské mesto Krung-thep-maha-nakorn-boworn-ratanakosinmahintar- ayudhya-amaha-dilok-pop-noparatanarajthani-burirom-udom-rajniwes-mahasatarnamorn-pimarn- avatar-satit- sakattiya-visanukam (163 písmen), čo v preklade znamená Veľké mesto anjelov, najlepšia neporaziteľná zem veľkého nesmierneho božstva, kráľovské mesto deviatich vznešených drahokamov, pekné mesto s množstvom veľkých kráľovských palácov a božskými rajmi pre reinkarnované božstvo (Višnu) daný Indrov a vytvorený bohom umenia (Višnukarma).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anthony HopkinsRyan GiggsTiger WoodsTom Jones