V Rusku upravili zákon o vlastizrade, aktivisti sa búria

Rusko
Foto: SITA/AP

MOSKVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Dolná komora ruského parlamentu v utorok schválila kontroverzný návrh zákona, ktorý rozširuje definíciu vlastizrady.

Tej sa podľa terajšej legislatívy dopúšťa osoba, ktorá odovzdáva tajné informácie alebo inak spolupracuje s vládou iného štátu a ohrozuje tým „vonkajšiu bezpečnosť“ Ruska.

Po novom by však mala byť trestná taktiež spolupráca s akýmikoľvek zahraničnými alebo medzinárodnými organizáciami vyvíjajúcimi činnosť namierenú proti „ústavnému poriadku, zvrchovanosti a územnej celistvosti“ Ruska.

Návrh z dielne tajnej služby navyše zavádza nový trestný čin, ktorým bude získavanie štátnych tajomstiev nezákonnými prostriedkami. Navrhované ustanovenia sú terčom kritiky zo strany ľudskoprávnych aktivistov, ktorí ich označili za ďalší útok ruských vládnych orgánov proti opozícii.

Podľa ich vyjadrení totiž umožňujú trestať aktivity, ako je zdieľanie informácií s medzinárodnými organizáciami, alebo dokonca podávanie sťažností na Európskom súde pre ľudské práva. Ruská liberálna strana Jabloko v utorok upozornila, že v prípade zavedenia do praxe sa bude môcť vlastizrady dopustiť „akákoľvek organizácia alebo jednotlivec, ktorého činnosť sa bude zdať bezpečnostným službám nebezpečná“.

Trestaný bude navyše „nielen samotný zločin, ale akýkoľvek predpokladaný úmysel ho spáchať“. Očakáva sa, že návrh v krátkom čase schváli aj horná komora parlamentu, načo ho bude môcť podpísať prezident Vladimir Putin.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin