V Saudskej Arábii ho odsúdili na bičovanie, v EP dostal cenu

Ráif Badawí
Ráif Badawí

BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) – Sacharovovu cenu za slobodu myslenia tento rok Európsky parlament udelil mladému blogerovi zo Saudskej Arábie Ráif Badawímu, ktorý bol uväznený a odsúdený na 10 rokov väzenia a tisíc úderov bičom. Badawí vo svojich blogoch obhajoval slobodu myslenia a prejavu. Bojoval proti nevzdelanosti, presadzoval práva žien, menšín, chudobných ľudí, slobodu prejavu. Ako povedal pre Webnoviny.sk slovenský europoslanec Vladimír Maňka (Smer-SD), v januári dostal prvých 50 úderov bičom a mal ich v takýchto dávkach dostávať každý piatok. „Lekári, ktorí Badawího vyšetrili po prvých 50 úderoch bičom skonštatovali, že rany sú také hlboké, že ďalšie bičovanie by neprežil. Medzinárodné pobúrenie viedlo k pozastaveniu bičovania, ale rozsudok bol v júni potvrdený, čiže aj bičovanie bude pokračovať,“ upozornil Maňka, ktorý pripomenul, že v roku 1989 takéto ocenenie dostal Alexander Dubček.

Cenu prevzala jeho manželka. „Vystúpila s dojemným prejavom. Spolu s tromi deťmi čakajú, že sa im muž vráti. Čakajú na neho v Kanade, lebo v Saudskej Arábii sa im vyhrážali smrťou a museli odtiaľ utiecť,“ povedal Maňka s tým, že z Európskeho parlamentu do Saudskej Arábie poslali žiadosť o jeho prepustenie.

Európsky parlament podporuje ľudské práva aj prostredníctvom Sacharovovej ceny za slobodu myslenia, ktorá sa udeľuje každoročne od roku 1988. Cena sa udeľuje osobnostiam, ktoré výnimočným spôsobom prispeli k svetovému boju za ľudské práva, pričom upozorňuje na prípady porušovania ľudských práv a takisto podporuje laureátov a vec, za ktorú bojujú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander DubčekVladimír Maňka
Firmy a inštitúcie Európsky parlament