V Saudskej Arábii sa vysielajú zápasy z Ruska „načierno“, minister Al-Sheikh za to viní Čeferina

Turki Al Sheikh  Saudská Arábia, MS vo futbale 2018
Saudskoarabský minister športu Turki Al-Sheikh, druhý sprava, prehováral k futbalistom Saudskej Arábie počas MS vo futbale 2018 v Rusku. Foto: SITA/AP
Tipsport tipujte3.jpg

MOSKVA 22. júna (WebNoviny.sk) – Minister športu Saudskej Arábie Turki Al-Sheikh skritizoval prezidenta Európskej futbalovej únie (UEFA) Aleksandra Čeferina, keď mu dal za vinu to, že lukratívne televízne práva na vysielanie zápasov majstrovstiev sveta aj Ligy majstrov sú na Blízkom východe v rukách Kataru.

Ako je známe, Saudská Arábia dlhodobo bojkotuje organizátorskú krajinu MS 2022. Al-Sheikh vo štvrtok vyhlásil, že Čeferin je „muž mnohých tvárí“, ktorý sa s ním odmietol stretnúť. UEFA zakrátko reagovala prostredníctvom svojho oficiálneho twitterového účtu.

„UEFA je prekvapená tweetom Turkiho Al-Sheikha, nakoľko prezident Čeferin o tejto osobe nikdy nepočul, a preto ani nemal dôvod stretnúť sa s ním,“ uviedol strešný orgán európskeho futbalu.

„Pirátska stanica“

Monopol pre vysielanie priamych prenosov z významných futbalových podujatí v regióne Blízkeho východu drží katarská spoločnosť beIN SPORTS. Saudskoarabi preto stretnutia MS v Rusku vysielajú cez vlastný kanál BeoutQ, avšak vysvitlo, že nelegálne. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) ho dokonca označila za „pirátsku stanicu“.

Dodala, že uvedený kanál „veľmi vážne porušuje duševné vlastníctvo“ a podnikne kroky k tomu, aby zastavila porušovanie zákona. Vyhlásenie zo strany FIFA prišlo krátko po tom, ako jej prezident Gianni Infantino sledoval otvárací zápas MS 2018 medzi Ruskom a Saudskou Arábiou (5:0) v spoločnosti saudského korunného princa Mohammeda bin Salmana.

Výzva pre FIFA

UEFA tiež potvrdila, že stanica BeoutQ nelegálne odvysielala už minuloročné finále Ligy majstrov. „Naša organizácia sa domnieva, že nezákonné pirátstvo živých futbalových prenosov, zvlášť v rozsahu, v akom to prevádzkuje BeoutQ, predstavuje významnú hrozbu pre európsky futbal,“ skonštatovala UEFA.

Al-Sheikh sa vyjadril, že UEFA ani FIFA by nemali ignorovať 30 miliónov fanúšikov v Saudskej Arábii. Vyslovil želanie, aby FIFA prehodnotila možnosti vysielania futbalových zápasov v tomto regióne.


Viac o téme: Majstrovstvá sveta MS vo futbale 2018:

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gianni Infantino